ארועים

סמינר - שביתת הרופאים הגדולה: ניתוח חירום של מערכת יחסי עבודה

14:00 02-12-2012
 
בניין 2, חדר 105
 
הפקולטה לניהול טכנולוגיה ב- HIT מכון טכנולוגי חולון מתכבדת להזמינכם לסמינר: שביתת הרופאים- "ניתוח חירום" של מערכות יחסי עבודה.
 
תוכנית האירוע:

14:00
התכנסות והקדמה
 

שביתת רופאים- "ניתוח חירום" של מערכות יחסי עבודה

 
תקציר ההרצאה:
שביתת הרופאים היא שביתה שיזמה ההסתדרות הרפואית בישראל בחודש מרס 2011 במהלך משא ומתן לקראת חתימה על הסכם קיבוצי לרופאים במגזר הציבורי. בנוסף לתביעות בנושא שכר הועלו במהלך השביתה תביעות לגבי תנאי עבודה ירודים, שעות עבודה רבות ורצופות וכן עומס רב על הרופאים. השביתה התנהלה בסיסמא "להציל את הרפואה הציבורית בישראל".
השביתה החלה ב-5.4.2011 והסתיימה בחתימה על הסכם קיבוצי ב-25.8.2011.
כרופאים העוסקים בהצלת חיי אדם לא ניתן לאפשר שביתה מלאה, ולכן זו הייתה שביתה חלקית, שבמהלכה ננקטו צעדים ועיצומים כגון: עבודה במתכונת שבת, השבתת שירותים רפואיים באזור מסוים. כמו"כ נלוו לשביתה צעדי מחאה נוספים כגון הפגנות, צעדת מחאה של רופאים, שביתת רעב והתפטרות המונית.

במהלך השביתה התגלעה קרע עמוק בין ההסתדרות הרפואית והרופאים המתמחים, אשר בין השאר, מאות מהרופאים המתמחים הגישו מכתבי התפטרות ולא הגיעו לעבודתם, צעד שגרם לשיבוש קשה של פעילות בתי החולים.
בית הדין לעבודה ובג"צ דחו את התפטרות המתמחים בנימוק, שזהו צעד ארגוני לא חוקי, והורו למתפטרים לחזור לעבודתם.
ב-7.12.2011 הגיע המשבר לסיומו עם חתימה על ההסכם בין הרופאים המתמחים למשרד האוצר, שבו הובטחו למתמחים הטבות שונות, ובהן מענק של 60 אלף ₪ לכל רופא מתמחה עד סוף תקופת ההתמחות, וכן הבטחה לבדוק מחדש את ההסכם הקיבוצי לאחר שלוש שנים.
בימים אלו נפתח סכסוך עבודה חדש בין הרופאים והמעסיקים על החובה להנהיג שעון נוכחות לרופאים.