ארועים

מבט על ראייה ממוחשבת

16:00 01-05-2014
 
המחלקה למדעי המחשב מתכבדת להזמינכם להשתתף בסדרת הרצאות
בחזית מדעי מחשב:
 
מבט על ראייה ממוחשבת
 
ד''ר טל הסנר, האוניברסיטה הפתוחה
 

1.5.14 |  16:00-17:30 | באולם כנסים בניין 3תקציר:
ראייה ממוחשבת הוא תחום שעניינו פיתוח מערכות ממוחשבות ה "מבינות" תמונות וסרטי וידאו דיגיטליים. מערכות אלו כוללות, לדוגמא, מערכות לזיהוי החפצים שבתמונה, לשיערוך המבנה התלת מימדי של העולם המשתקף בצילום, או לעקיבה אחר עצמים לאורך סרט ווידאו. בעבר נחשבה הראייה הממוחשבת כתת-נושא בחקר האינטליגנציה המלאכותית. זאת תחת ההנחה כי פיתוח מחשב שמבין מה הוא "רואה" הינו צעד בכיוון מחשב "חושב". כיום צמחה הראייה הממוחשבת והפכה לאחד הנושאים המרכזיים בחקר היישומים של מדעי המחשב.

ישנן שתי סיבות עיקריות לפופולאריות הגואה של התחום. מצד אחד מצלמות ומצלמות ווידאו דיגיטליות איכותיות הפכו לזולות ולנחלת הכלל. במקביל, צמחו אמצעי אחסון תמונות, כוננים קשיחים ושירותי אינטרנט כדוגמת YouTube ו- Facebook. כל אלו הובילו ליצירת כמויות אדירות של מידע וויזואלי ואיתו דרישות והזדמנויות לפיתוח אפליקציות העושות שימוש במידע זה. מצד שני, ניתוח אוטומטי של מידע ויזואלי נשאר אחת הבעיות הקשות והמאתגרות במדעי המחשב. כל זה מתסכל במיוחד לאור הקלות לכאורה בה מתמודדת מערכת הראייה האנושית עם מידע דומה.

הרצאה זאת תספק הצצה על המחקר בראייה הממוחשבת, תציג את הבעיות העומדות בפני מערכות ראייה (ממוחשבת או אנושית) ותסביר מדוע בעיות אלו כה מאתגרות. נתאר תוצאות, מערכות ורעיונות אשר התפתחו עם השנים בנסיון לבנות מערכות "רואות", וכמו כן ניגע במגוון טכנולוגיות חדשות אשר הופכות לחלק מהעולם סביבנו בזכות מחקר זה.