חדשות ואירועים

עד 2025 יסתיים פרויקט חישמול כל הרכבות


הסתיים המחזור הראשון של הקורס להכשרת מהנדסים לחשמול רכבות ותחבורה ירוקה שהתקיים בפקולטה להנדסה ב-HIT ביוזמה משותפת עם רכבת ישראל, חברת החשמל ונת"ע.

צילום: ערן פיק


הפרויקטים התחבורתיים המתבצעים בישראל, כמו פרויקטי הרכבת הקלה, המטרו וחשמול רכבת ישראל, דורשים מהנדסי מערכות הספק עם התמחות בחשמול רכבות.


הפקולטה להנדסת חשמל ואלקטרוניקה נבחרה להוביל את ה את ההכשרה הזו, אשר יצאה לדרך לפני שנה, עם תוכנית לימודים ייחודית בניהולו האקדמי של פרופ' דוד אלמקיאס.


התכנית יועדה לבוגרי ובוגרות הנדסת חשמל ואלקטרוניקה בהתמחות מערכות הספק - זרם חזק וכן לסטודנטים/ות בשנה ד' הלומדים בהתמחות מערכות הספק.


בוגרי התוכנית אשר רכשו ידע הנדסי ומקצועי רחב בתחום חשמול רכבות הינם בעלי יכולת להשתלב ולהוביל במשק הרכבות החשמליות ולהשפיע על פיתוח התחום בארץ.


במסגרת התוכנית נלמדו בין היתר הנושאים: מבנה מערכת החשמל לחשמול הרכבת, מנועי רכבת DC,AC) Traction Motors), מערכות הינע ואלקטרונית הספק ברכבת חשמלית, בטיחות ותקנים, תכנון אלקטרו מכני של רשתות עליות להזנת הרכבת, כמו כן היו שלבים מעשיים של פרויקט גמר וסיורי שטח.


בטקס השתתפו: מנכ"ל HIT, שמואל גולדברג, דקאן הפקולטה להנדסת חשמל ואלקטרוניקה, פרופ' יוסף בן עזרא, ראש תוכנית ההכשרה, פרופ' דוד אלמקיאס, ובכירים מרכבת ישראל.


סמנכ"ל תשתיות ומ"מ סמנכ"ל משאבי אנוש ברכבת ישראל, מיכאל כהן, אמר בטקס כי מדובר בחזון שהולך ומתממש. לדבריו, זה אחד הפרויקטים היותר משמעותיים של רכבת ישראל ויש צפי לסיום חישמול הרכבות עד שנת 2025 וזהו אכן אחד האתגרים הגדולים ביותר של הרכבת. "החזון שלנו הוא שיהיה לנו הידע במדינת ישראל ויחד עם הגופים האקדמיים נייצר מסלולים למהנדסים שיפתחו את התשתיות במדינה.


פרופ' יוסף בן עזרא, דקאן הפקולטה להנדסת חשמל ואלקטרוניקה ב-HIT: "מדובר בפריצת דרך שתשנה את השוק בישראל ואנחנו גאים להיות שותפים לה. אנו רואים זכות גדולה וזה אף משתלב עם החזון של הפקולטה, להוביל תחבורה חכמה וירוקה בארץ. בכל העולם מבינים היום את חשיבות התחבורה הירוקה, האנרגיות המתחדשות, ומהנדסי העתיד יצטרכו להצטייד בכלים ייעודיים שיאפשרו להם להוביל את התחומים הללו בישראל ובעולם".פורסם: 02/08/2022