חדשות ואירועים

שיפור ביצועים במערכות תקשורת - מאמרים של בוגרי הנדסה התפרסמו בחו"ל

פרויקטים של בוגרי הפקולטה להנדסה פורסמו בשני כתבי עת מדעיים יוקרתיים.

 

בתמונה מימין לשמאל: מוריאל גינדי, ד"ר דרור מלכה, עמית מלמד

 

עבודות הגמר של בוגרי הפקולטה: עמית מלמד, מוריאל גינדי ואדוארד יודשקין בהנחיית ד"ר דרור מלכה, התפרסמו בשני כתבי עת מקצועיים ויוקרתיים.

 

עבודת המחקר של עמית מלמד ומוריאל גינדי בקורס ננו-פוטוניקה אף נמשכה לאחר סיום לימודיהם ותוצריה התפרסמו בעיתון PNFA

(Photonics and Nanostructures-Fundamentals and Applications)

פרויקט הגמר של הסטודנט אדוארד (אדי) יודשקין פורסם במגזין הדגל של MDPI Nanomaterials 

 

ד"ר דרור מלכה מנחה הפרויקטים: "אנו ב HIT מעודדים סטודנטים לעסוק במחקרים יישומיים והתמיכה והליווי שלהם ממשיכים גם לאחר סיום לימודיהם. תוצרי המחקר יעזרו להם במהלך עבודתם בתעשייה ובהמשך הלימודים האקדמיים שלהם לתארים מתקדמים.
אני גאה בסטודנטים שלנו ובהישג המרשים של פרסום המחקר שלהם בכתבי העת היוקרתיים. 


תמצית פרויקט הגמר של הבוגרים עמית מלמד ומוריאל גינדי
מפצל לארבעה אורכי גל (מפלג אופטי) בתחום האור הירוק, המבוסס על שישה מוליכי גלים בטכנולוגיית Slot-Waveguide. החומרים אשר נבחרו ללכידת האופן המגנטי הרוחבי (TM-mode) של האור הירוק בתוך הרכיב, הינם סיליקה (SiO2) וגליום ניטריד (GaN). הרכיב מתפקד כמפלג 4X1, אשר מפריד את אורכי הגל הירוקים של האור בטווחים בין 530-500 ננומטר עם מרווח מדויק של 10 ננומטר ביניהם.

 


הרכיב בנוי משלוש זוגות מוליכי גלים אשר כל זוג נועד לפצל אורכי גל מסוימים ביציאתו. אורכי המוליכים תוכננו בהתאם לאורך הצימוד הנדרש לקבלת הפרדה מיטבית בין כל אורך גל.


מחקר זה הראה היתכנות לביצוע צימוד בין שני מוליכי גלים סמוכים בטכנולוגיית Slot באורך קצר יותר בהשוואה לסוגי מוליכי גלים אחרים הקיימים בתעשייה ( Strip, Ridge) בנוסף, המחקר הראה את היכולת לשלוט על פיצול אורכי הגל ורמות האנרגיה שלהם בין שני מוליכי גלים סמוכים.
החידוש :לתכנון המוצע יש פוטנציאל לשיפור הביצועים במערכת תקשורת העובדת בטכנולוגיית DWDM והוא יוכל להגביר פי 4 את קצב השידור בתקשורת האור הנראה (ירוק).

לפרויקט של עמית מלמד ומוריאל גינדי >>>
 

תקציר הפרויקט של אדוארד יודשקין
אחת הטכניקות להגברת קצב העברת הנתונים במערכות תקשורת היא להשתמש בפילוג\ריבוב דחוס על בסיס אורכי גל (DWDM). עם זאת, יישום מערכות DWDM בעלת יותר ערוצים דורשת התקני מוליכי גל נוספים וצריכת אנרגיה גדולה יותר מה שיכול להגביל את ביצועי המערכת. כדי לפתור בעיות אלה, הוצעה גישה חדשה לעיצוב מפלג באמצעות התקן Angled MMI במוליך כל בטכנולוגיית Slot waveguide המורכב מהחומרים GaN-SiO2.

 

 

החומרים GaN ו- SiO2 נבחרו על מנת לכלוא אורכי גל Infrared בתוך אזור ה- GaN באופן השדה החשמלי Quasi-TE. התוצאות מראות כי לאחר התפשטות אור של 3.56 mm לאורך ההתקן, שלושה אורכי גל בתחום התקשורת האופטית C-Band ניתנים לפילוג באמצעות התקן Angled MMI יחיד.
החידוש : שימוש בטכנולוגיה החדשה מגביר את מהירות השידור פי 3 ומפחית את החזרות האור, מה שבדרך כלל עלול לשבש את מערכות התקשורת.
לפרויקט של אדוארד יודשקין>>>

 

פורסם:31/12/2020