חדשות ואירועים

בואו להכיר את המעבדה לאופטיקה יישומית וראיית מכונה בפקולטה להנדסה

 

המעבדה, בראשות ד"ר אמיר הנדלמן, קיימת במכון משנת 2014, מתמקדת במחקר ופיתוח בתחומי האופטיקה, ראייה ממוחשבת, ושילוב שלהם. במעבדה אנו מתעניינים במיוחד במחקר ופיתוח של מכשור רפואי ובעיבוד תמונות רפואיות. 

 

ד"ר אמיר הנדלמן


דוגמאות של נושאי מחקר שאנו מתעסקים בהם במעבדה הם: תקשורת אופטית אלחוטית מתחת למים, (בשיתוף עם דקאן הפקולטה, פרופ' יוסף בן-עזרא) , פיתוח מערכת לסימון חפצים תוך שימוש בסריקת לייזר וראיית מכונה, ושילוב של ראייה ממוחשבת יחד עם חיישנים מסיבים אופטיים לצורך אימון מנתחי עיניים וכירורגים. 


פרויקט נוסף, "תגים וחיישנים אופטיים המבוססים על לייזרים פפטידים לדור הבא" שאנו עוסקים זכה לפני כשנתיים במימון על-ידי משרד המדע. הפרויקט נעשה בשיתוף עם ד"ר בוריס אפטר, ראש המעבדה לאלקטרואופטיקה בפקולטה להנדסה, ופרופ' בוריס פיינברג מהפקולטה למדעים. כמו-כן שותפים פרופ' גיל רוזנמן ופרופ' פבל גינזבורג מהפקולטה להנדסה באוניברסיטת תל אביב. 


אנו משתפים פעולה גם עם חברי סגל נוספים במכון כמו ראש המעבדה למיקרוסקופיה אלקטרונית, ד"ר איגור לפסקר, וראש המעבדה לספקטרוסקופיית ראמאן ומיקרוסקופ כוח אוטמי, ד"ר אלכס לייכטמן.
ד"ר הנדלמן: כדי לפתור בעיות טכנולוגיות מורכבות, יש צורך בידע רחב בנושאים הנדסיים רבים. ע"י שילוב של ראיית מכונה עם מערכות אופטיות אנו יכולים לתת פתרון טכנולוגי "מקצה לקצה". כמו-כן, שיתופי פעולה עם חברי סגל במכון ומחוץ למכון מאפשר לנצל את המומחיות שלהם כדי לפתור בעיות מורכבות.


המעבדה משתפת פעולה עם רופאים מבתי החולים מאיר ובילינסון (בעזרת ד"ר רפי ברכאן) .


ד"ר אמיר הנדלמן הוא בעל רקע נרחב באופטיקה, ביו-פוטוניקה ועיבוד תמונה ומחזיק בתארים ראשון, שני ושלישי בהנדסת חשמל, כולם מאוניברסיטת תל אביב.
עם פתיחתה של תוכנית הלימודים לתואר שני בהנדסה עם תזה אומר ד"ר הנדלמן כי הוא צופה שהמעבדה תגדל ותשמש בית לסטודנטים לתואר שני אשר יובילו פרוייקטים עם יישומים ההנדסיים לצד מחקר בסיסי טהור. 
המעבדה המחקרית מיועדת לסטודנטים לתואר ראשון בשנה ד' וסטודנטים לתואר שני בהנדסה המעוניינים לפתח אלגוריתמים יחד עם ביצוע עבודה מעבדתית באופטיקה.