חדשות ואירועים

בוגר המחלקה לעיצוב פנים מועמד לפרס "ביזלי" מטעם מוזיאון העיצוב בלונדון

 

פרס מעצב השנה 2018 ארז נאבי-פנה בוגר המחלקה לעיצוב פנים הוא אחד המועמדים לפרס "ביזלי" מטעם מוזיאון העיצוב בלונדון. הפרס נחשב לאחד היוקרתיים בתחום, והפרויקטים שנבחרים כמועמדים לזכייה מהווים סמן נאמן למגמות הדומיננטיות בעולם העיצוב והאדריכלות. עבודות רבות מתייחסות השנה לאתגרים סביבתיים כמו הרי הפלסטיק הנערמים, ההתחממות הגלובאלית, השאיפה לאורח חיים ומעגלי ייצור מקיימים ועיצוב מכליל.

 


במחקרו העיצובי מבקש נאבי-פנה להציף סוגיות ביחסי הגומלין בינינו, בני האדם, לבין סביבת חיינו הטבעית. אחת הסוגיות בהן הוא מתרכז בשנים האחרונות היא עיצוב "טבעוני" – עיצוב ללא שימוש בחומרים מהחי. בפרויקטים שלו הוא משתף מחשבות ורעיונות לדרכי ייצור שלא מנצלות את משאבי הטבע, ובייחוד את בעלי החיים, באופן דורסני ואכזרי.


אחדות מעבודותיו החדשות הוצגו באפריל השנה בשבוע העיצוב של מילאנו, בתערוכה "עיצוב טבעוני או אמנות הצמצום", שאצרה מריה כריסטינה דידרו. חודש מאוחר יותר נפתחה תערוכת היחיד הראשונה שלו בארצות הברית, ב"פרידמן-בנדה" הניו-יורקית, אחת מגלריות העיצוב המובילות כיום בעולם.

 


 

 Bleached, סדרת השרפרפים שנבחרה כמועמדת לפרס "ביזלי", משלבת בין מהלך יזום מצד המעצב לבין תהליכים טבעיים. כשהוא משתמש בשאריות עץ ורהיטים, דבק טבעוני וליפה, בנה נאבי-פנה שלדי שרפרפים, שיקע אותם בים המלח ונתן לטבע לעשות את שלו. הליפה משמשת כספוג הסופח אליו חומר לא רצוי, הים ההולך ונעלם הפך למפעל ייצור, והמלח מתגבש על הרהיטים ומספק להם גימור קישוטי על טהרת החומר האורגני.


נאבי-פנה, בוגר המחלקה לעיצוב פנים במכון הטכנולוגי חולון ותואר שני מאקדמיית איינדהובן בהולנד (שם החל בפרויקט המלח), שוקד בימים אלה על עבודת דוקטורט בנושא עיצוב טבעוני, באוניברסיטה לאמנויות של Linz, אוסטריה. תהליך הייצור של אריחים ולבנים העשויים 100% מלח, שאותו המציא בתחילת דרכו של הפרויקט, יהפוך לפטנט בקרוב.

 

פורסם: 26.12.18