חדשות ואירועים

יודאיקה בפרשנות עכשווית

 
הדס קרוק וענת שטיין נפגשו במהלך לימודיהן במחלקה לעיצוב תעשייתי במכון והן מציינות בימים אלה 20 שנות חברות ושותפות בסטודיו שלהן "ארמדילו".
 
הדס קרוק וענת שטיין
הדס קרוק וענת שטיין

בשנים האחרונות מזוהה הסטודיו בעיקר עם עיצוב מוצרי יודאיקה עכשווית ומודרנית, אך הסטודיו המשותף, שהוקם כבר בסמסטר האחרון ללימודים במכון - עסק בראשית הדרך בעיצוב תערוכות אינטראקטיביות לילדים ועיצוב סביבות למידה. "התחלנו לעבוד ביחד בעקבות עניין משותף שהיה לנו בעיצוב לחינוך, שתינו עשינו פרוייקטים בנושא עוד בלימודים. בשנים הראשונות עיצבנו פריטים עבור אגף הנוער במוזיאון ישראל בירושלים, תערוכות במוזיאון האדם והחי, מוזיאון האדם והסביבה ועוד".

אז גם נבחר השם "ארמדילו" שנשמע ציורי ושייך לעולמות בהן עסקו. "עם השנים השם ארמדילו כבר הפך לחלק מהזהות שלנו"
סטודיו ארמדילו
במקביל פיתח הסטודיו מומחיות בעיצוב בקבוקי פלסטיק למוצרי צריכה בתעשיית הניקיון, קוסמטיקה, מזון, "כשאנחנו מטיילות בסופרמרקט, אנחנו נהנות לראות עשרות יצירות שלנו על המדפים, המוצר שיצר את הבאזז הגדול מכולם היה סבון הכלים של חברת "קלין" בצורת ברבור, הוא מיוחד ובולט בצורתו. יש מעט פרוייקטים יוצאי דופן כאלו בשוק, ואנו שמחות שלקחנו חלק במיתוג התלת מימדי של המוצר"

פרוייקט נוסף שעורר עניין ותשומת לב הוא עיצוב ויברטור "טוליפ" עבור יזמיות ישראליות, הוא הושק ב 2008, וביחד עם מוצר ארופאי נוסף שעוצב על ידי המעצבת הצרפתייה מאטאלי קראסט - היו אלה שני המוצרים הראשונים בתחום שעוצבו על ידי נשים מאז מעולם!

בחמש השנים האחרונות עוסקות קרוק ושטיין בעיקר בקידום האג'נדה המרכזית שלהן- עיצוב וייצור מוצרי יודאיקה עכשווית. עוד עניין שחיבר אותן עוד בזמן הלימודים במכון הוא הרקע הדתי (הדס גדלה בבני ברק במשפחה חילונית, וענת במשפחה דתית בפתח תקוה) "שתינו מנהלות אורח חיים חילוני, אך חולקות עניין משותף בתרבות ובאסתטיקה היהודית, אנו חוקרות את מעגלי החיים המאפיינים את החיים שלנו, בודקות את הרגלי האירוח והארוחות המשפחתיות, החשובים כל כך בתרבות היהודית העכשווית, מה מניחים על השולחן, מהן המתנות היהודיות שאנו מעניקים בחגים ובאירועים.
 
סטודיו ארמדילו
 
מעניין אותנו מה הופך בית לאישי וחם, חפצים בעלי ערך סימלי וריגשי, כאשר גולת הכותרת היא קולקציית בתי מזוזה שעיצבנו, מזוזות מודרניות, מזוזות בהשראת אוריגמי. בבתים הפרטיים שלנו יש מזוזה מעוצבת בכל אחד מהחדרים, זה כמו תכשיט בכניסה לכל חדר".

התפתחות המסחר באינטרנט בשנים האחרונות אפשרה להן לפתוח חנות יודאיקה אונליין ולהגיע לקהל בעולם "אנו לומדות מהלקוחות הרבה על הרגלי הצריכה, אנו מחברות לכך את ערכי העיצוב העכשווי, והניסיון הרב שצברנו בתעשייה - להפוך רעיון וצורך - למוצר נחשק. בשונה מעיצוב עבור התעשייה, בו הלקוחות הם היצרנים, בשיווק מוצרי היודאיקה - יש לנו קשר ישיר על בסיס יומיומי עם הלקוחות באימייל, חלקם גם משלבים ביקור בסטודיו שלנו כשהם מגיעים לישראל"

סטודיו ארמדילו
צילום: טל סיון
 
כל המוצרים מיוצרים בעבודת יד אצלנו בסטודיו ובבתי מלאכה של קולגות בישראל, אנו מאמינות בעקרונות של ייצור וסחר הוגן וכך - כל היצרנים שלנו הם אמנים ומעצבים בעלי קולקציות יפהפיות משלהם. הרבה מהקהל שלנו הם יהודי התפוצות, בעיקר אמריקאים, מהם אנו לומדות שעל אף שאנו חולקים תרבות ומסורת דומים - ישנן דקויות והרגלים שונים בחו"ל, למשל - הנוהג להביא מתנה משמעותית לחתונה, בר/בת מצווה..., ולא צ'ק, כמו בישראל. אלו מתנות בעלות תוכן שנשארות לכל החיים, זו השקעה בעיצוב ישראלי שמיוצר בישראל - היינו שמחות לקדם בישראל את הבשורה של הענקת מתנות לאירועים".

מוצרי היודאיקה העכשווית של ארמדילו הם ביטוי למקורות השראה כגון אוריגמי - מודרניזם וגיאומטריה. "אנחנו שואפות גם להכניס משחקיות והומור לעולם הזה של החגים, צלחות הסדר שעיצבנו לפסח - הן משחקיות במיוחד, על מנת להכניס עוד עניין לליל הסדר הארוך, ולחבר בין בני המשפחה, ילדים וילדים ברוחם"

 

 
פורסם: 8.2.18