חדשות ואירועים

"מגלשת תווים" שעיצבו שני סטודנטים לילדים נכים זכתה בפרס של המל"ג

 
"מגלשת התווים" שזכתה בפרס של המל"ג, פותחה על ידי הסטודנטים רווית צדיק ויהודה הילמן, במסגרת קורס במסלול "חברה וסביבה" של המחלקה לעיצוב תעשייתי ב-HIT מכון הטכנולוגי חולון, שנעשה במסגרת פרויקט מ.ט.ע קהילתי בתמיכת ות"ת לשנה"ל תשע"ג.
 
מטרת הפרויקט "גן המשחקים" היתה ליצור גן שעשועים לילדים בעלי מוגבלויות. הקורס הינו בהנחית אורי בן צבי ומיכל רינות, במסגרת שיתוף פעולה עם בית חולים אלי"ן ומהנדסים ללא גבולות.
 
מגלשת התווים
 
פרויקט "גן המשחקים" נולד מתוך רצון של צוות בית חולים אלי"ן לאפשר לילדים בעלי מוגבלויות קשות – ובפרט ילדי המחלקה לשיקום נשימתי, המרתקים לכיסאות גלגלים ומחוברים למכשירי הנשמה - לחוות את חווית המשחק בגני שעשועים כפי שחווים אותה כל הילדים. מטרת הפרויקט היא לאפשר לילדים הללו לחוות תנועה ומשחק בסביבת מתקנים, תוך אינטראקציה עם המלווים שלהם ועם חבריהם.
 
מגלשת התווים
 
רווית צדיק ויהודה הילמן יצרו במסגרת הפרויקט את "מגלשת התווים", עליו הם זכו בפרס של המל"ג: "המתקן שעיצבנו הוא מגלשת התווים. זוהי מערכת כלי נגינה המופעלת ע"י ילד בכיסא גלגלים. בנסיעת כיסא הגלגלים על המגלשה מופעלים מקלות המקשים על כלי נגינה שונים המוצבים בצד המגלשה.
המגלשה מעוצבת כך שגם כסאות גלגלים פאסיביים, גם ממונעים וגם הליכונים יכולים ליהנות בחופשיות וללא צורך ברתימה למתקן. למתקן כמעט ואין חוקים והוא מאפשר לילדים גם חופש יצירתיות"
 
מגלשת התווים
 
מיכל רינות מנחה בקורס, HIT : "על אף שהם מרותקים לכיסאות ומסוגלים לתנועה עצמאית מועטה, שמנו לנו כאתגר לאפשר לילדים לחוות העצמה, עצמאות ושליטה, הנאה חושית ופיזית, ואפילו חוויות "אקסטרים" של פחד נעים המאפיין גני משחקים. פתחנו בניתוח של מהות המשחק ובחשיבה מופשטת על חוויות המאפיינות גני משחקים. מתוך החוויות הללו נוצרו קונספטים למתקנים שיש להם זיקה למתקני משחק מוכרים – נדנדה, מגלשה, קרוסלה, טרמפולינה – אך מציגים ייחוד מסוים ומקנים לילד המוגבל יתרון וייחוד בשימוש במתקן. זאת תוך התחשבות במורכבות העצומה שבהעלאת ילד משותק עם ציוד שמשקלו 80 קילו על מתקן.
 
מגלשת התווים
 
בתחילת מאי התקיים סשן של הצבת "מתקני בדיקה" באלי"ן לבדיקה עם הילדים המאושפזים. אלה הן גרסאות חלקיות מאד של המתקנים שנועדו לבדוק היתכנות. לפניכם סרטון המציג את מתקני הבדיקה הללו. העבודה נמצאת עדיין בעיצומה.
 
 

 
מגלשת התווים