חדשות ואירועים

אוצרים מ-HIT בתערוכת אומנות ישראלית בסנט פטרסבורג

 
שיתוף פעולה בין המכון הטכנולוגי בחולון לארגון נתיב ומרכז התרבות הישראלי בסנט פטרסבורג הוליד תערוכה של אמנות ניו מדיה ישראלית המוצגת ברוסיה.
 
 
 
התערוכה "אמנות, מדע, טכנולוגיה – מבט מישראל" מציגה עבודות שנעשו בישראל על ידי אמנים ישראליים אשר אימצו פרקטיקות מתחומי המדעים והטכנולוגיה, חלקם תוך שיתופי פעולה עם חוקרים ואנשי מקצוע מתחומים אלה. בין הפרויקטים המוצגים, כאלה המושתתים על מחקרים בתחומי הרובוטיקה, מדעי המוח, טכנולוגיות המידע והאינטליגנציה מלאכותית. אחרים בוחנים מודלים שונים של אינטראקטיביות ופרספציה, תוך פיתוח אמצעי ייצור ושפות אסתטיות חדשות.
 
ההמצאות המדעיות והפיתוחים הטכנולוגיים של השנים האחרונות אינם ביטוי לחזון עתידי, אלא מסמנים שלב חדש של מציאות משתנה שאנו מתקשים לעכל את השלכותיה בזמן אמת. הרצון לחקור את המשמעויות הנגזרות מחידושים אלו הוביל בשנים האחרונות אמנים רבים לשלב בעבודתם אמצעי ביטוי חדשים שמקורם בהמצאות מדעיות וטכנולוגיות במטרה לבחון את המשמעויות של חידושים אלה על הקיום האנושי.
 
שאלות העוסקות בטבע החיים ובמנגנונים המבנים אותם, בגבולות ההכרה האנושית, ביחסים שבין הטבעי והמלאכותי, בגבולות הייצוג, וכן בהגדרות חדשות של מרחב וזמן, נוכחות כיום בלב העשייה של אמנים אלה.
 
 PerSlovak 2.0 / תמונת הצבה של מר חורש
 PerSlovak 2.0 / תמונת הצבה של יואב חורש

התערוכה, אשר נפתחת היום במוזיאון אררטה לאמנות מודרנית, סנט פטרסבורג, בנוכחות קונסול ישראל בסנט פטרסבורג, הינה תערוכת המשך לתערוכת IL(L) Machine שהתקיימה במסגרת הפסטיבל היוקרתי ארס אלקטרוניקה בעיר לינץ שבאוסטריה, בספטמבר 2013.
 
במסגרת התערוכה בסנט-פטרסבורג יוצגו 19 פרויקטים בהם: כדור ענק הנע באופן עצמאי בשטח ומתרחק מהמבקרים המתקרבים אליו, ספרים שהצילומים בהם "קמים לתחיה" באמצעות אפליקציות של מציאות רבודה, רובוט מצייר ומנגן על בסיס יכולתו "לחוש" את התנאים הפיזיים של הסביבה, מיצב צילומי במסגתו המבקרים מוזמנים להרכיב קלסטרונים המבוססים על צילומי משפחת האמן, מיצב אינטראקטיבי שהדימויים בו הינם תוצר של סריקת גלי המוח של המבקר, מיצב וידאו המבוסס על אלגוריתמים של צמיחה ועוד.
 
אמנים מציגים: רוברטו איימי, שלום אמירה, איתן ברטל, איל גבר, גיא הופמן, יואב חורש, רוזלין יו, גיא יצחקי, אופיר ליברמן, אבישי לפיד, אריאל מלכה, צביקה מרצפלד, ליאת סגל, ליאת סגל, שחר פרדי כסלו, עמית צורן, שאול צמח, שירלי שור, לילך שטיאט, אלון שטיאט, איתמר שמשוני,
 
התערוכה הינה פרי שיתוף פעולה בין המכון הטכנולוגי בחולון לארגון נתיב ומרכז התרבות הישראלי בסנט פטרסבורג.
 
 
אוצרות התערוכה:
 
לילך שטיאט: אדריכלית ואמנית ניו מדיה מתמחה במיצגים סביבתיים ואדריכלות מוזאלית. מרצה בכירה ב-HIT בתוכנית לתואר שני ובפקולטה לעיצוב.
 
ד"ר יעל אילת ון אסן: אוצרת וחוקרת בתחומי התרבות הדיגיטלית, אמנות הניו-מדיה והמוזיאולוגיה מרצה בכירה ב-HIT וכן בפקולטה לאמנויות באוניברסיטת ת"א.
 
דר' סייפן בורגיני: מתמחה במערכות מורכבות בתחומי הטכנולוגיה, תרבות ואמנות. מרצה בתוכנית לתואר שני ב-HIT