חדשות ואירועים

סטודנטים מהפקולטה לעיצוב פיתחו רעיונות מקוריים עבור המטופלים בביה"ח השיקומי "רעות"


היוזמה לפרויקט הייתה של האדריכל אופיר פרידריך, מרצה ב-HIT שהשתקם בבית החולים ואמר: "אני שמח על ההזדמנות לתת בחזרה לבית החולים ולמטופלים בו".

אופיר יחד עם הסטודנטים בבית החולים השיקומי רעות ת''א
אופיר פרידריך יחד עם הסטודנטים בבית החולים השיקומי רעות ת"א | צילום: דוברות בית החולים


בית החולים השיקומי "רעות" תל אביב ו-HIT שיתפו פעולה במסגרת קורס ייחודי לנגישות, עיצוב וטכנולוגיה, המופעל על ידי היחידה למעורבות חברתית בדקאנט הסטודנטים במכון.


האתגר של הסטודנטים היה לפתח פתרונות עיצוביים וטכנולוגיים לבית החולים, הנוגעים בין היתר לנגישות, התמצאות ומציאת שפה עיצובית.


את היוזמה הוביל, כאמור, האדריכל אופיר פרידריך, מרצה במחלקה לעיצוב פנים ב-HIT שהשתקם בבית החולים "רעות" לאחר תאונת גלישה. לדבריו: "אני מאמין בלהעביר הלאה את הדברים הטובים. קיבלתי כל כך הרבה מביה"ח "רעות" ואני שמח שניתנה לי ההזדמנות לתת בחזרה לבית החולים ולמטופלים בו".

הספסלים שעיצבו הסטודנטים בבית החולים השיקומי רעות ת''א
הספסלים שעיצבו הסטודנטים בבית החולים השיקומי רעות ת"א | צילום: דוברות בית החולים


במהלך הקורס ביקרו הסטודנטים בבית החולים, נפגשו עם מטופלים ועם הצוות הרב מקצועי והתנסו באביזרים המסייעים לניוד כמו כסאות גלגלים וקביים. לאחר שלב המחקר, הציגו להנהלת בית החולים את הרעיונות העיצוביים הנותנים מענה למרחב החיצוני ולחללי הפנים.


בימים אלה הסתיים העיצוב מחדש של חלל הפנים במחלקת שיקום הצעירים, בה שוקם האדריכל אופיר פרידריך: הותקנו במקום צינורות מתכת צבעוניים המשמשים מתקן לתרגול ותנועה במרחב לטובת מטופלים המתניידים עצמאית או בכיסא גלגלים.


בחצר בית החולים, הותקנו ספסלים נגישים הכוללים הצללה ומקום המיועד לכיסאות גלגלים, לצד עמדות מנוחה גם בעמידה.

המתקן שעוצב במחלקת השיקום
המתקן שעוצב במחלקת השיקום | צילום: דוברות בית החולים


המעקה נבחר כאלמנט מרכזי, כשהשפה הצורנית שואבת השראה ממפות קווי המטרו המציגות את מסלולי הנסיעה באמצעות צינורות בצבעים הבולטים במרחב בית החולים. עיצובים אלה מאפשרים אינטראקציה בין מטופלים לאורחים ומשמשים גם כמקום מפגש.


מנהלת בית החולים, ד"ר אורית שטיין רייזנר: "אנו רואים חשיבות רבה בקידום שיתופי פעולה עם הדור הצעיר וחשיפת האקדמיה לעולם השיקום. מרגש לראות את ההירתמות של האדריכל שהיה מטופל שלנו והשתקם בהצלחה יתרה, לטובת פרויקט כזה. אני מקווה שנוכל להעמיק את שיתוף הפעולה היצירתי גם בשנים הבאות".

אורית ואופיר על רקע המתקן שעוצב במחלקת השיקום
מנהלת בית החולים, ד"ר אורית שטיין רייזנר, יחד עם האדריכל אופיר פרידריך מ-HIT על רקע המתקן שעוצב במחלקת השיקום | צילום: דוברות בית החולים


אודי קרמסקי, ראש המחלקה לעיצוב פנים ב-HIT: "אני שמח על שיתוף הפעולה המקסים ורואה חשיבות רבה בקידום שיתופי פעולה עם מוסדות כדוגמת בית החולים השיקומי "רעות" המאפשרים לסטודנטים התנסות מעשית לעיצוב ותכנון חללי פנים בסביבה אמיתית, תוך שילוב עבודה קהילתית במציאת פתרונות לצרכים ייחודיים לקהל בית החולים".פורסם: 27/06/2022