חדשות ואירועים

Ready to Go

 
שלושה סטודנטים משנה ד' בפקולטה לעיצוב מספרים על ההכנות האחרנות לפני הצגת פרויקט הגמר, על ההתרגשות לקראת הפאנל האחרון ועל תערוכת הבוגרים שמתקרבת.
 
 
הילה אלבוחר
הילה אלבוחר, סטודנטית שנה ד' במחלקה לעיצוב תקשורת חזותית, בחרה לעסוק בפרויקט הגמר שלה בדבר הכי אישי - הסיפור המשפחתי.
 
 
 

" דרך הספר הקורא
נחשף גם לסיפור הכי
אישי שלי וגם למתכונים
שליוו את חיי "

 
 
 
בימים אלו הילה מסיימת לעבוד וליצור את פרויקט הגמר שלה, עליו עבדה כארבעה חודשים "שלוש- יומן אוכל של משפחה חד הורית" בהנחיית המעצב גולן גפני, מרצה במחלקה לעיצוב תקשורת חזותית.
 
"מדובר בספר שהוא תת ז'אנר לספרי הבישול, ביוגרפיה קולינרית. חיפשתי רעיונות לפרויקט הגמר ומאוד רציתי לדבר דרך הפרויקט על המשפחה שלי ועל אמי, אם חד הורית המגדלת את שתי בנותיה במציאות של ישראל בשנות ה-90. הספר עוסק ומספר באמצעות חומריותו המשתנה, אימג'ים, תמונות שצילמתי בעיבודים שונים ותמונות ארכיון שנאספו את הסיפור המשפחתי ואת התמודדותנו עם מצוקות כלכליות ונקודות האור שהגיעו למשפחה דרך המאכלים שבושלו בבית. דרך הספר הקורא נחשף גם לסיפור הכי אישי שלי וגם למתכונים שליוו את חיי. הספר גם הודפס אך יצרתי לו גם גרסא דיגיטלית." מספרת הילה.
 
 
כריכת הספר שלוש של הילה אלבוחר
כריכת הספר שלוש של הילה אלבוחר
 
כיצד האירועים המשפחתיים באים לידי ביטוי בספר?
"אקח לדוגמא את הזיכרון שלי מ"יום במשפחה" שנחגג בכיתה ב'. במהלך פעילות כיתתית בנושא חילקה המורה דפים מודפסים על מילות השיר "לאבא שלי יש סולם". באותו הרגע ניגשתי למורה ושאלתי אותה מה לעשות כי לי אין אבא, המורה לקחה מידי את הדף, מחקה את המילה "אבא" בכל שורה ושינתה אותה למילה "אמא". את הזיכרון הזה הבאתי לידי ביטוי בספר בכפולה כאשר בצד אחד ישנו הטקסט המתאר את המקרה ובצד השני שחזור צילום של השיר ועליו המחיקות. השחזור נוצר באמצעות צילום "זירוקס" (מכונת צילום) לשם העצמת תחושת החיספוס."
 
האם זו הפעם הראשונה שאת עובדת על פרויקט בסדר גודל כזה?
"לא, בסמסטר הקודם התחברתי מאוד לקורס עיצוב ספרים וגם שם יצרנו ספר. העבודה על ספר משלבת את כלל הנושאים שלמדתי עד כה; פורמט, טיפוגרפיה, אימג', סטורי טלינג וקצב דפדוף. אני בהחלט רואה משיכה טבעית שלי לתחום הפריטנט; מגזינים וספרים. באמצעות ספר לספר סיפור בכמה עמודים שתבחר. חווית הקריאה מעביר את הקורא מסע וכדי לחוות אותו הקורא מצדו מתחייב להעמיק ולספוג את התוכן.
 
איך ההרגשה לפני הפאנל האחרון ותערוכת הבוגרים, שכידוע במחלקה, מציגה עבודות נבחרות בלבד?
"אין ספק שהמעמד מלחיץ מאוד ומה שמניע אותי בשלבים אלו זה האדרנלין. יש תחושה טובה של סיום ניסוי וכך או אחרת, אני שלמה מאוד עם הפרויקט. להרגשתי הפרויקט שימש לעיתים כתחליף לטיפול פסיכולוגי"
 
הספר שלוש בגרסתו הדיגיטלית בטאבלט
הספר שלוש בגרסתו הדיגיטלית בטאבלט
 
האם חשבת להפיץ את הספר או את מודל כתיבתו ברמה המסחרית?
"חושבים על ההמשך אך כרגע לא ידוע באיזה אופן. אופציה של הפצה מסחרית בהחלט עומדת על הפרק."
 
איך את מסכמת את 4 שנות הלימודים במחלקה?
"היה אינטנסיבי מאוד ואני מרגישה שלמדתי המון על עצמי. היום אני יודעת שאני יכולה לעשות הכל ולהגיע למקומות אליהם לא חלמתי להגיע."
 
 
 
 
שעות ספורות לפני פאנל ההגשה האחרון פגשנו את לירון והב, סטודנטית שנה ד', במחלקה לעיצוב תעשייתי. מזה חצי שנה שוקדת לירון על פרויקט הגמר שלה "מעשה בכיסא" בהנחיית המעצב לוקה אור, מרצה במחלקה.
 
 
 

"הניסיון הזה מאוד משמעותי
לשוק העבודה והתעשייה,
אתה יודע "לתקוף" את
כל התחומים בפרויקט אחד"
 

 
 
 
"בששת החודשים האחרונים יצרתי ערכת ריהוט להרכבה לילדים בגילאים 4-7. ההרכבה היא משותפת לילדים ולהורים כך שהילדים זוכים למיומנות מוטורית ואילו ההורים לזמן איכות עם הילדים. כל מטרת הפרויקט היא ליצור זמן איכות דרך הפעילות המשותפת שכידוע, במציאות של היום כמעט ולא נותר לה זמן." מספרת לירון
 
 
פרויקט מעשה בכיסא - שיופים וצביעה אחרונה לפני הפאנל
 
 
פרויקט מעשה בכיסא- שיופים וצביעה אחרונה לפני הפאנלהאם זו הפעם הראשונה שאת עובדת על פרויקט בסדר גודל כזה?
"כן זו בהחלט הפעם הראשונה. הפרויקט משלב בתוכו מגוון תחומים שלמדתי וידע שרכשתי במהלך הלימודים. קורס הסטודיו וטכנולוגיות הם שני קורסים שהיו משמעותיים עבורי להשלמת פרויקט זה. למדתי לפתח פרויקט עצמאי, לאורך זמן ומהתחלתו ועד סופו. הניסיון הזה מאוד משמעותי לשוק העבודה והתעשייה, אתה יודע "לתקוף" את כל התחומים בפרויקט אחד."
 
איך ההרגשה כמה שעות לפני הפאנל האחרון?
"היום בהגשה אציג לראשונה את סדרת הריהוט שיצרתי בפני מרצים, סטודנטים, אורחים ובעיקר המשפחה. מרגש מאוד ומפתיע שזה הגיע כל כך מהר."
 
פרויקט מעשה בכיסא של לירון והב בשיופים וצביעה אחרונה לפני הפאנל
פרויקט מעשה בכיסא של לירון והב בשיופים וצביעה אחרונה לפני הפאנל
 
האם חשבת להמשיך ולפתח את הריהוט לייצור מסחרי בתום הלימודים?
אני מאוד מעוניינת וזו השאיפה. אני מאמינה שאמשיך לעבוד על ריהוט ילדים אך כרגע אני בוחנת את צעדי להמשך"
 
הריהוט יוצג בתערוכת הבוגרים?
וודאי. רוב תוצרי בוגרי המחלקה יוצגו השנה בתערוכה הסופית, שאני נמנית על אוצריה, ואני צופה שתהיה תערוכה ברמה מאוד גבוהה."
 
איך את מסכמת את 4 השנים של הלימודים במחלקה?
"חוויה מטורפת שלא הייתי מוותרת עליה."
 
 
 
 
אם העבודה על פרויקט הגמר הייתה משרה מלאה אז יואב זיידל, סטודנט שנה ד' במחלקה לעיצוב פנים, היה כבר מסיים את מכסת השעות הנוספות שלו. מפרויקט הגמר של יואב לא ניתן להתעלם, הוא גדול, מונח כל העת בשטח הסדנאות שבבניין הפקולטה לעיצוב והעוברים והשבים במקום רואים כבר שבועות איך מיום ליום הפרויקט קורם אור וגידים.
 
 

"החלטתי לעשות משהו
שעוד לא התנסיתי בו לפני כן
ולהגיש את הפיתוח העיצובי
בצורה של משהו ממשי"

 
 
 
 
יואב תכנן ויצר בפרויקט הגמר שלו, בהנחיית ראש המחלקה- אדר' גל גאון, את קולקציית הריהוט "AZUL" (נקרא כ"אסול"- כחול בספרדית) השואבת השראתה מיצירותיו של אבי הקוביזם, הצייר והפסל הספרדי פבלו פיקאסו.
 
"בחרתי מספר אלמנטים מופשטים וצורניים בכמה מציוריו של פיקאסו ובחנתי כיצד ניתן לחברם בעזרת נעילות גאומטריות ולהפוך אותן למבנה פונקציונלי כגון: שולחן." סיפר יואב.
 
מדוע בחרת דווקא בנושא זה לפרויקט הגמר שלך?
"ידעתי שבפרויקט הגמר שלי ארצה לעסוק באובייקטים ומאוד התחברתי לשפה הצורנית של פיקאסו. החלטתי להעמיק בציוריו וליצור ריהוט השואב מהם את הצורניות ."
 
יואב זיידל קולקציית הריהוט AZUL בהשראתו של הצייר והפסל פבלו פיקאסו
יואב זיידל קולקציית הריהוט AZUL בהשראתו של הצייר והפסל פבלו פיקאסו
 
האם זו הפעם ראשונה בה התנסת בעבודה בסדר גודל ובהיקף כזה?
"זאת הפעם הראשונה מאז שנה א' בקורס יסודות העיצוב שפרויקט הסטודיו מתרכז באובייקטים בקנ"מ 1:1. מכיוון שזו הפעם הראשונה (והאחרונה) שאני יכול לבחור את סוג הפרויקט בעצמי, אז החלטתי לעשות משהו שעוד לא התנסיתי בו לפני כן ולהגיש את הפיתוח העיצובי בצורה של משהו ממשי ולא בצורה הקלאסית של פרוייקט בעיצוב פנים הכולל בעיקר, בדרך כלל, הדמיות ושרטוטים."
 
מתוך תהליך בניית קולקציית הריהוט AZUL של יואב זיידל בהשראתו של הצייר והפסל פבלו פיקאסו
מתוך תהליך בניית קולקציית הריהוט AZUL של יואב זיידל בהשראתו של הצייר והפסל פבלו פיקאסו
 
האם הפרויקט הוא שילוב של כמה תחומים שנלמדו במהלך התואר?
"הפרויקט הוא שילוב של תחומים רבים שלמדתי במהלך התואר אך הושפע בעיקר מסטודיו אובייקט חלל הנלמד בשנה ג'. במהלך קורס זה קיבלתי תובנות כמו הקשר בין חלל לאובייקטים הנמצאים בו."
 
האם ישנן כוונות, בתום הלימודים, להעביר את הפרויקט לייצור מסחרי?
"עוד לא החלטתי, זה מאוד תלוי בתגובות ובביקורת שאקבל בפאנל האחרון שיערך בשבוע הבא. כרגע אני עוד בשלב הסקיצות בגודל של 1:1."
 
האם אתה מתרגש לקראת הפאנל ותערוכת הבוגרים?
"הפאנל הוא הזדמנות מצוינת לשמוע ממרצים ואנשי מקצוע את דעתם על הפרויקט. לאחר הביקורת אוכל להמשיך להכין את הריהוט לתערוכת הבוגרים. ההתרגשות מלווה בעצב גדול על סיום ה"חגיגה והתירוצים", הגיע הזמן להוכיח. למרות העליות והמורדות אלו היו 4 שנים של יצירה מהבטן שלא תסולא בפז. בניגוד ללימודים במכון, בשוק העבודה בחוץ אין מקום לחולמים."