חדשות ואירועים

חוויה חדשה ואלטרנטיבית לחגיגות ראש השנה

 

סדרה של חמישה אובייקטים בצירוף "הגדה לראש השנה" שיצרה רון קונפורטס מהמחלקה לעיצוב תעשייתי

 

 

"אחד בתשרי" פרויקט הגמר של רון קונפורטס ממחלקה לעיצוב תעשייתי ב-HIT יוצר חווית חג חדשה לראש השנה.

 

רון עיצבה סדרה של 5 אובייקטים אלטרנטיביים לחגיגת ראש השנה השואלים שאלות על המסורת היהודית ומייצרים חוויה חדשה באמצעות מתן פרשנות למנהגי החג הקיימים. האובייקטים נאמנים למקור ולא מנסים להמציא טקס חדש, מסמלים טקסיות וחגיגיות, מייצגים מסורות עתיקות, ויחד עם זאת מאפשרים חופשיות, גמישות ושוויוניות.

 

 

את הפרויקט מלווה חוברת שחיברה ועיצבה רון, המשמשת מעין "הגדה" לחג, המשלימה את האובייקטים ומציעה רעיונות לחגיגת ערב ראש השנה באופן אלטרנטיבי. בחוברת מתכונים עם סימני החג (דבש, רימון וכו'), הצעות שונות לביצוע המנהגים, רעיונות לסידור השולחן, משחקים, פעילויות משפחתיות, שירונים ומידע על ראש השנה. החוברת מנגישה את המנהגים והמסורת לאנשים אשר פחות בקיאים בה ומציעה דרכים לשלב אותם בכל משפחה.

 רון מתארת:
"עניין אותי לבדוק האם אפשר לשמור על הערכים המסורתיים ולאמץ את הגישה החילונית ובכך לקרב בניהם".

 

 

חמשת האובייקטים:

 1. כדור טהרה
  כדור אליו מכניסים צמחי תבלין, ובעת מקלחת המים עוברים דרכו ומקבלים ארומה נעימה ומיוחדת. לוקח השראה מטקס התשליך, מגדל הבשמים היהודי ומנהג נטילת הידיים.


   
 2. חוט
  אינטרפרטציה לחוט האדום המסורתי, מורכב מחוטים לבנים- המסמלים את הטוהר והניקיון, כחולים המסמלים מזל וקודש ביהדות ואדומים המסמלים מזל, וגם מתקשרים לראש השנה.


   
 3. שופר
  שופר אלטרנטיבי, העשוי חרס, מהאדמה ולא מהחי, כך שהוא מזמין יותר לשימוש. מזכיר בצורתו את השופר המקורי.


   
 4. צלחות
  צלחות עליהן מוטבעים דימויים המסמלים ברכות בהשראת קמעות וממצאים ארכיאולוגים. 


   
 5. נרות
  הנר הוא יריעה דקה וחצי שקופה אשר הקצה העליון שלה שטוח והקצה התחתון תלת מימדי- חצי עגול, ניתן לראות את הפתיל והמסלול שהוא עובר. הפמוט הוא צלחת עליה מונח הנר ולא נתקע בכח במקום ספציפי. הפמוט הוא עגול, והנר חצי עגול, כך שבכל פעם הוא משלים חלק אחר בעיגול- מסמל את מחזוריות האדמה (קציר, אסיף וכו) והשנה- עליה מתבסס חג ראש השנה.

 

הנחייה: טל צור

 

 

 

פורסם: 05/09/2021