חדשות ואירועים

"שום דבר הוא לא מקורי וכל מה שנמצא סביבנו הוא אוסף של רעיונות ודימויים קיימים"

 
גיא טרפלר, ארט-דיירקטור במשרד פרסום ופרילנסר מבוקש, בוגר ‪ HIT ‬בעיצוב תקשורת חזותית.

כמעצב מוכשר שהספיק כבר לצבור לקוחות ברחבי העולם ושעבודותיו הייחודיות הן נשכניות, פרובוקטיביות ובלתי נשכחות, תופתעו אולי לגלות שהוא דווקא מאמין בתזה לפיה "שום דבר אינו מקורי‪".‬

גיא טרפלר, בן 29 מתל-אביב, עובד כארט-דיירקטור במנצ׳ , משרד פרסום שבין לקוחותיו נמנים עיתון הארץ, חברת ללין, הוט ועוד. בעבודתו הוא עוסק בעיצוב מודעות, כרזות, ופרסומות לטלוויזיה ולדיגיטל. בנוסף הוא גם מעצב פרילנסר בתחום הווידיאו והאנימציה. גיא סיפר לנו על חווית הלימודים שלו, על מקורות ההשראה לעבודותיו ואמר מה הטיפ שלו לסטודנטים שמתחילים את לימודיהם במחלקה לתקשורת חזותית‪.‬

  
גיא טרפלר
 
  
כשהיית קטן, מה חשבת תהיה כשתהיה גדול ?
"לא זוכר, אבל זה לא היה עיצוב גרפי או עיצוב תקשורת חזותית. רק טייסים ורופאים יודעים מגיל קטן מה הם רוצים לעשות כשיהיו גדולים".
 
 
מה הוביל אותך לבחור דווקא את מסלול הלימודים הזה ? למה דווקא במכון הטכנולוגי בחולון ?
"באחד הטרקים שעשיתי בדרום אמריקה, לקראת סוף הטיול, התחלתי לחשוב מה אני אעשה כשאחזור... נזכרתי שאהבתי לשחק עם הפוטושופ קצת לפני הצבא, אז הלכתי לבדוק אם יש תואר בפוטושופ, או משהו דומה. ככה גיליתי שיש תואר שנקרא עיצוב תקשורת חזותית.
 
ניסיתי להתקבל לכל המקומות בארץ בו התחום נלמד, ולא התקבלתי. רק במכון הטכנולוגי חולון שיבצו אותי לרשימת המתנה. אחרי 3 חודשים בערך התקשרו להגיד לי שהתקבלתי. חשוב לי לשתף בתהליך הקבלה שלי, כי לדעתי יש פה מסר- גם אם לא הולך חלק בתהליך הקבלה, זה לא מנבא את מידת ההצלחה שלך בתור סטודנט או בתור איש מקצוע בעתיד. לסטודנטים חדשים כדאי לזכור את זה."
 
 
במבט לאחור במה תרמו לך הלימודים ?
"יש איפשהו בטאיוואן איזה ילד בן 12, שגם עוד 20 שנה אני לא אגיע לרמה שהוא שולט בתוכנות... ככה שלא הייתי דואג בתור סטודנט אם אני לא ממש שולט בתוכנות...
הלימודים בעיקר עזרו לי להבין בתור מעצב, מה 'עובד' ומה לא. יפה או לא יפה בעיצוב זה עניין
של טעם, אבל אם משהו ״עובד״ - קשה להתווכח על זה".


ממה הכי נהנית במהלך הלימודים לתואר ?
"המרצים היו אומרים לנו לא מעט ש״ אתם לא מבינים כמה יפה התקופה של הלימודים״ ו״אחרי זה בחיים האמיתיים אתם תתגעגעו לעשות מה שאתם רוצים״ . היום אני יודע עד כמה הם צדקו. בלימודים יוצא לך לעשות פרויקטים הזויים, וכמעט שלא מגבילים אותך... בחוץ, בעולם האמיתי, זה קצת יותר קשה".
 
 

פרויקט הגמר של גיא "NOT-MINE"- שום דבר הוא לא באמת מקורי

 
במה עסק פרויקט הגמר שלך?
"הפרויקט שלי, "NOT MINE"
בהנחיית אסף כהן, עסק בתזה ש״שום דבר הוא לא באמת מקורי" ושכל מה שנמצא סביבנו מורכב מאוסף של דימויים ורעיונות. החלטתי לבטא את הנושא בסרטון קצר של 3 דקות, שבו שום אלמנט שמרכיב אותו הוא לא שלי. כל 469 הדימויים שמהם מורכב הסרט, לקוחים ממנוע חיפוש התמונות של גוגל. את הפריימים המכילים את התמונות יצרתי בתוכנת "פוטושופ" ואת האנימציה ב"אפטר אפקט".
  
 
"בסוף התואר, העליתי את פרויקט הגמר שלי לרשת, והוא זכה לחשיפה לא קטנה בארץ ובעולם. הוא הוקרן בכמה פסטיבלים בעולם והרווחתי בזכותו לא מעט עבודה ממקומות כמו קנדה, מקסיקו, הולנד, צרפת, ועוד.. הקטע הכי חזק מבחינתי, היה לקבל הזמנה מבית ספר ברזילאי לקריאטיביות שהזמין אותי לדבר בכנס השקה שלהם בסן-פרנסיסקו (מה שסידר לי אחלה טיול של אחרי הלימודים). הוזמנו בערך 10 מרצים מכל העולם מתחומים שונים (אמנים, סופרים, מתכנתים, מדענים ואפילו סטנד-אפיסט) וכל אחד דיבר על העבודות שלו דרך הפן הקריאטיבי."
 
 
 
 
גיא במהלך ההרצאה בסן פרנסיסקו
גיא במהלך ההרצאה בסן פרנסיסקו, בכנס השקת בית ספר לקריאטיביות מברזיל


ממי אתה מקבל את ההשראה לעבודותיך ?
"אנדי וורהול, טרי גיליאם, גרג בארת׳, יוסי למל".
 
 
אתה יוצר בעיקר animated gif , מה מושך אותך דווקא בסוג הקבצים הללו ?
"כן, התחלתי לפני קצת יותר משנה את העיסוק עם האנימייטד גיף , יש משהו בפורמט הקטן הזה (גם בממדים וגם בזמן) שמדרבן מאד ליצור דברים חדשים, כי אפשר לעצב גיף מוצלח אפילו בפחות משעה לפעמים. את הגיפים שאני מעצב אני מעלה לבלוג"


איך נולד הרעיון של עיצוב חתימה דיגיטלית מבוססת gif ?
"קיבלתי איזה מייל ממישהו עם חתימה נוראית, כזאת של אנשים בחליפה אפורה שעובדים בקיוביקלז מ8 עד 8... וחשבתי שגם ככה הוא בטח שולח עשרות מיילים ביום, אז לא יהיה מגניב יותר אם החתימה שלו תזוז, וגם תהיה מעוצבת יותר? התחלתי לעשות חתימות לחברים ולקולגות. אחד מהם אמר לי שהלקוחות שלו ממש מבסוטים מהמיילים שלו עכשיו."

"משם הגעתי ל- Fiverr :סטארט-אפ ישראלי שמנהל סחר בשירותים בעלות של 5$ , פתחתי שם חשבון והתחלתי למכור חתימות אנימטיביות למייל ב5$. לא עשיתי את זה בשביל הכסף (לעבוד כמעט שעתיים בשביל 4$ (1 דולר עמלה כמובן...) זה פשוט היה כיף, וגם דרך קלה ומהירה להפיץ את השם שלי ברשת. קיבלתי כמה הצעות עבודה בזכות החתימות האלו. כרגע אני במצב ״חופשה״ באתר בגלל עומס בעבודה, אבל אולי אחזור לזה עוד מעט".
 
דוגמא לעיצוב חתימה דיגיטלית מבוססת gif
דוגמא לעיצוב חתימה דיגיטלית מבוססת gif
 

יצא לך לעבוד גם עם לקוחות מחו"ל ?
"כן, עשיתי עבודות כפרילנס עם לקוחות משם. אני נהנה יותר לעבוד עם לקוחות מחו״ל בעיקר בגלל שבהרבה מדינות בחו״ל אפשר באמת לחשוב מחוץ לקופסא.
בארץ לצערי, יש גישה להרבה חברות, שהכל חייב להיות בגדול, צועק, ו-in your face , כאילו שדברים אלגנטיים ומרומזים יותר הצרכן לא יבין. אז הצרכן הישראלי לא כזה טמבל, ואני מקווה שיהיה אפשר להביא את הפתיחות והחשיבה מחוץ לקופסא שיש בחו״ל לארץ".
 
 
מהן השאיפות שלך לעתיד ? אילו תחומים מעניינים אותך , איפה רואה עצמך בעוד 5 שנים ?
"השילוב של תנועה וסאונד תמיד סקרן אותי ואני מאמין שבעתיד אני אתעסק הרבה בשילוב הזה. אין לי מושג איפה אהיה עוד 5 שנים וגם לא עוד שנתיים. הייתי מתבאס אם הייתי יודע.
אני גם מעדיף לא לנסות לנחש מה אעשה עוד 5 שנים או אפילו שנה... אבל בשנים האחרונות מתחילים לראות גם וידאו ומיצגים בתנועה במוזיאונים, אפילו קיבלתי בקשה ממוזיאון באמסטרדם להציג את פרויקט הגמר שלי. אז אני מניח שאם להציג במוזיאונים יהיה חלק מהעתיד שלי אני אהיה מבסוט".


על מה אתה עובד בימים אלו ?
" כרגע אני עובד על פרויקט מגניב עם חברה צעירה ועוד יותר מגניבה בשם WoOdie שעושה משקפי שמש מעץ. לא יכול לפרט יותר מדי כרגע אבל לקראת הקיץ הפרויקט ייצא לאור".
 
 
מהן תחושותיך לקראת טקס קבלת התארים? מי ילווה אותך לטקס?
"האמת שיהיה אחלה לראות חבר'ה שהרבה זמן לא ראיתי. אני אישית לא אוהב טקסים, אבל אני כנראה אבוא בלימוזינת "דן 189".
 
 
לסיום, איזו עצה היית נותן לסטודנט שמתחיל בשנת הלימודים הקרובה לימודי תואר בתקשורת חזותית ?
"תקשיב טוב טוב למה שיש לחנן שלונסקי להגיד".
 


 
סיפורי בוגרים נוספים
 

 
 
פורסם: 26/05/2015