חדשות ואירועים

פרס ראשון למתקן "צלחות מעופפות" לילדים עם צרכים מיוחדים שפותח ב HIT


בתחרות "תחשוב טוב-תעשה טוב" הרביעית של עמותת "מילבת" בתל אביב, זכה המתקן "צלחות מעופפות" של הסטודנטים טל בטיט וזוהר שרון מקורס Fixperts בפקולטה לעיצוב במקום הראשון.
 
 
 
הפיתוח הזוכה נועד לקבע את צלחות האוכל לשולחן על מנת למנוע את השלכתן על ידי ילדי הגן ולסייע בתקשורת הבין אישית בניהם לבין הגננות, ולאפשר לגננות לעסוק בהשגחה על הילדים ולא להחזיק את הצלחות במקומות באופן אישי.
 
המתקן, העשוי אלומיניום ותחתיו לוח תקשורת עם כרטיסים, אשר מקנה פתרון ייחודי, פשוט וקל לשימוש לילדי ועובדי הגנים בחינוך המיוחד בשעת האוכל.

עמותת מילבת המתמחה מזה 36 שנים בפיתוח של אביזרי עזר, משחקים וכלי מוסיקה ייחודיים לאנשים עם מוגבלות ולקשישים מקיימת זו השנה הרביעית את התחרות על מנת להעלות את המועדות ולעודד פיתוח של טכנולוגיות ואביזרים חדשים.
 

במטרה להבין לעומק את הבעיה איתה מתמודדות גננות וסייעות בשעת האוכל, ליוו אותן הסטודנטים באשכול גני לימן בעיר רמלה, המטפל בילדים על הרצף האוטיסטי. "בשביל לשמור על סביבת עבודה נקייה, אנחנו צריכות להיות צמודות לילדים, וקשובות ומרוכזות בהם כל הזמן. בגלל שאין לנו מספיק כוח אדם, הגן נראה בזמן הארוחות כמו שדה קרב", מספרת אלה גאק, גננת באשכול גני לימן. "במהלך ארוחת הצהריים הילדים בגן נוטים להשליך את צלחות האוכל, לעתים כשהן מלאות", היא מוסיפה.
 
 

המתקן, שמאפשר לילדים לאכול בצורה נקייה, מסייע גם לתקשורת הבין אישית שלהם עם הגננות. "היות וילדים על הרצף האוטיסטי מתקשים ביצירת תקשורת עם הסובבים אותם, ונוטים לתקשר בעיקר דרך הצבעה על סמלים היה על הסטודנטים למצוא פתרון גם למכשול הזה", מסבירה תמר איש כסית אשר הנחתה את הסטודנטים יחד עם פרופ' גד צ'רני מהמחלקה לעיצוב תעשייתי ב-HIT מכון טכנולוגי חולון. "הסטודנטים יצרו עבור הילדים לוח תקשורת שעליו תצלומים של המאכלים הנמצאים בתפריט הארוחה הנוכחית. כך, בכל פעם שאחד הילדים רוצה תוספת ממאכל מסוים, או לשתות או ללכת לשירותים, הוא מצביע על הכרטיסייה או מצמיד אותה על גבי פס הסקוטש המחובר למתקן ובכך משתפרות את דרכי התקשורת בין הילדים לגננות".

בסיום תהליך הפיתוח, התקינו בטיט זוהר מספר יחידות של המתקן החדש בגן ושמחו לגלות שהוא נותר נקי ומסודר בתום הארוחות. "הפרויקט הזה מילא אותי מאוד", מספר בטיט. "העבודה עם הילדים ריגשה אותי בכל פעם מחדש. זה קצת פואטי, אבל זה מסוג הדברים שגורמים לי להתרגש מהעשייה, ופותחים את לי התיאבון ליצירת מוצרים טכנולוגיים שיסייעו לקבוצות נוספות באוכלוסייה".

"הפרויקט לא נעצר כאן", מבטיחים בטיט וזוהר "אנחנו ממשיכים לשפר ולשדרג את המוצר, ועובדים מול מהנדס מחברת 'טרלידור' בכרמיאל שתורמים 100 יחידות של המתקן שיפוזרו בין הגנים השונים בארץ, ויקלו על עבודתן של גננות וסייעות נוספות".

לקישור לסרטון המדגים את המוצר והמהפך שחל לאחר השימוש בו לחצו כאן : "צלחות מעופפות"