חדשות ואירועים

מגשימים חלומות ומשנים חיים לאנשים עם מוגבלויות

 

עוד מחזור של קורס "פיקספרטס FixPerts" , במחלקה לעיצוב תעשייתי, הגיע לסיומו המרגש.


בקורס יוצאים הסטודנטים למפגשים אישיים עם אנשים בעלי מוגבלות ומוצאים עבורם פתרונות יצירתיים תפורים לצורכיהם הייחודיים, שמייצרים עבורם הקלה תפקודית המשנה במקרים רבים את חייהם.

הקורס בהנחיית פרופ' גד צ'רני ודנה יחיא שווקמן מועבר לסטודנטים בשנה ד' ומפגיש אותם עם אתגרים אמיתיים בהם הסטודנטים פותרים באופן מעשי בעיות של אנשים עם מוגבלויות ונכויות, מסביר פרופ' צ'רני. 

 

הפרויקט הוא חלק מיוזמה בינלאומית פורצת דרך, הזוכה לחשיפה נרחבת ולהד ציבורי מרגש. הסטודנטים מאתרים "שותפים "(fixpartner) ושותפותעם מגבלה תפקודית יומיומית. לאחר זיהוי הבעיה הסטודנטים מייצרים מוצר עובד הפותר אותה או המייצר הקלה תפקודית, ומכינים סרטונים המתארים את תהליך הפתרון ואת מסירת התוצר לשימוש השותף. במקרים רבים, הסטודנטים מגשימים להם חלום.


ייחודו של הקורס בכך שהוא כולל מפגשים אישיים ותדירים של הסטודנטים עם השותפים שאותרו, בהם מתקיימות שיחות עומק להבנת הבעיה, כמו גם התנסות במודלים מגוונים עד למציאת הפתרון המושלם. בסופו של תהליך העיצוב מקבל השותף (לקוח) את המוצר לשימושו. לקורס היבט ייחודי נוסף המונע מתוך תפישה שיתופית: תהליכי גיבוש הפתרונות והעיצוב הסופי שלהם מתועדים לכל אורך הפרויקט ובסיומו הסטודנטים מכינים סרטונים המתארים את התהליך ואת מסירת התוצר לידי השותפים. 

 

דנה יחיא שווקמן : הסטודנטים עוברים תהליך עמוק של פיתוח מוצר עובד בגישת ה-Hands on וממשיכים עד שהשותפים מרוצים. בנוסף, הם מעלים לרשת הוראות לשכפול של המוצר בגישה של קוד פתוח במטרה לשתף את הידע ולאפשר לעוד אנשים ליהנות משיפור איכות חייהם בעזרת מוצרים שמתייחסים לרצונות יכולות וצרכים שלהם". 

 

NATIK 

יובל שטייגל, אלעד זכרין
תיק/מיכל לאחסון מסמכים וחפצים הנצמד לכיסא הגלגלים (לא מתגלגל איתו) ומאפשר ליושב עליו תנועה חופשית. 

 

בדרך כלל נאלצים אנשים על כיסאות גלגלים להחזיק חפצים על הברכיים מה שעלול לגרום להם ליפול עם כל תזוזה קלה של הכיסא, וליצור מצב של חוסר יכולת להרים אותם מהרצפה.
שמו של הלקוח הוא נתי ומכאן השם המדליק Natik משחק מילים עם תיק.


יובל- "היה מרתק לעבוד מול אדם ספציפי בעל צורך מסוים ולהביא את המוצר מרמת הרעיון למוצר מוגמר"

אלעד- "הקורס הזה מתאים לשנה ד' כי אני מרגיש שאני בשל לעבוד מול לקוח אמיתי ולבחון את הצרכים שלו באמצעות ראיון איתו, התנסויות ובדיקות מולו. נהניתי מהתהליך ומכל הקורס"

 

 

 

 

מעצור לכיסא משרדי

ניצן קרישפין , גיל שווה 
בתיה נעזרת בקביים בגלל שיתוק ילדים, אינה יכולה לקום ולשבת בחזרה על הכיסא המשרדי שלה, כי הוא מתגלגל הלאה. היא נאלצה להעמיד אותו ליד קיר לתמיכה , להתיישב עליו ואז לגלגל אותו חזרה לשולחן הכתיבה.


הסטודנטים עיצבו מעצור שיוצא מתחתית הכיסא ונאחז ברצפה באמצעות חיכוך ומופעל באמצעות שלט אלחוטי על ידי היושבת.

 


 

נעליים לדיקלה

נועה זאבי, שקד שורצברג
דיקלה היא נכה בכיסא גלגלים עם מום ועיוות קשה בכפות הרגליים.
דיקלה רצתה נעליים שאותן תוכל לנעול בעצמה על ידי הכנסת הרגל פנימה בעודה ישובה על כיסא הגלגלים. 


המעצבות הכינו לה זוג נעלי סירה יפהפיות העונות על הדרישה וגם עיצבו לה קופסה ממותגת עם שמה.
 

 

Let it Bass מקש תיפוף בס לרגל

מיה אלמגור עדי טולידאנו 
יובל הסובל משיתוק בפלג הגוף העליון מתופף בתופים אלקטרוניים . את תוף הבס מפעילים בעזרת רגלית הנמצאת ליד רגל שמאל והוא לא יכול להקיש בו. יובל פנה בפוסט שפרסם בפייסבוק וביקש עזרה ופיתרון. 


 מיה ועדי התגייסו למבצע והפיתרון נמצא לבסוף בעזרת כפתור גדול ומגנט המוצמד לפדל של התוף והוא יכול בעזרת תעונה קלה של הרגל להזיז אותו ולגרום לבס לעבוד.

 

 

Open the Door טכניקת פתיחת דלת כניסה לבית ללא אובייקטים

אור רוזן, אור בן דב
גלית, נכה קשה בת 42 לא מסוגלת לפתוח את דלת הכניסה לביתה, כדי להיכנס לחדר המדרגות. הדלת די כבדה והיא סובלת מחולשת שרירים בידיים.


לאחר אינספור ניסיונות עם אובייקטים שונים שלא צלחו מצאו המעצבים זוית מסוימתשבה היא יכולה למצב את כיסא הגלגלים ומהמקום הזה להיעזר בידיה בלבד כדי לפתוח.

 

 

Handle

ירדן ג'ינו, אלון למדני
אופיר סובל מטרשת נפוצה מזה 8 שנים. הוא מרבה לעסוק בספורט ובעיקר רוכב על אופניי ידיים. ידו השמאלית נפגעה מהמחלה והוא אינו יכול לתפוס את הכידון. במשך תקופה ארוכה חיפש פיתרון שיאפשר לו לסגור את האצבעות סביבהכידון. 
"הריתמה הזו שינתה לי את החיים" אמר בהתרגשות. 

 ירדן ואלון : "תהליך מלמד ומעניין שמחים שעברנו אותו".


 

Scoopy

רז מלכה, אלעד אחי
מצקת להוצאה נוחה של מזון כלבים מתוך מיכל לנתאל, נכה קשה בכיסא גלגלים שמגדל כלב ואינו יכול להוציא את המזון שלו מתחתית השק כשהוא עומד להסתיים. 


הסטודנטים עיצבו לו כף ארוכה המותאמת למידותיו ולמידות המיכל ממנו הוא לוקח ומאפשרת לו להוציא את מזון הכלבים מבלי שיצטרך להתכופף ויוכל לשים אותו ישירות בכלי האוכל של הכלב.
 נתנאל: "השימוש בכף עוזר לי לרוקן את השק בחצי מהזמן"

 

 

 

The Spiral Tripod

עומרי שטיינמץ, יואב דגן 
חצובה קטנה שמאפשרת לנכה, במקרה הזה חובב טבע, לעבור ממצב ישיבה במקום אחר, כמו ספסל בפארק או על הקרקע- חזרה לכיסא הגלגלים.
הסטודנטים עיצבו חצובה מתקפלת עם ידית אחיזה המסוגלת לשאת את משקלו בשעת המעבר ממצב למצב ומתקפלת לאיפסון על הכיסא. 

 

יואב: "היה פרויקט מאתגר. הצלחנו לפשט את הדברים ולהגיע למשהו מאוד מינימלי. למדתי המון"
עומרי : "הכי מעניינת הייתה האבולוציה של המוצר ואיך הוא צמח מניסוי אחד לשני ושינה צורה"

 

 

Side Bag for Efrat

יובל שרגיל, חן בראונשטיין
אפרת, נכה בכיסא גלגלים ממוכן עם תינוק קטן בעגלה שהיא דוחפת לעתים, זקוקה למקומות איחסון/תיקים בהם היא יכולה לשים את כל החפצים שהיא לוקחת איתה כשהם יוצאים ושאליהם תהיה לה גישה קלה לתיפעול.


הסטודנטים עיצבו לה תיקי צד נוחים ומחוברים לכיסא לפי צרכיה וגודל החפצים שהיא לוקחת.
יובל: "היה מאוד מהנה לעבוד איתה כי נתנה לנו את הפידבק הכי כנה בעולם"

 

 

 

פורסם: 15/02/2022