חדשות ואירועים

פרויקט בעיצוב כתהליך טיפולי

 

כיצד נושאים כגון דימוי גוף, קיימות ועוד הופכים לפרויקטים שתפקידם לעורר מודעות ולשרת את הסביבה ואילו עצמם תורמים לגילוי והבנה עצמית כחלק מתהליך לריפוי עצמי.

 

פרויקט של חן מזוז, בוגרת שנה א'


דימוי גוף, קיימות, נוער מאמץ אחריות, שילוב קהילת הלהט"ב במרחב העירוני ועוד, הם חלק מהנושאים המוצגים בפרוייקטים המצטיינים של בוגרי שנה א'-ג' במחלקה לעיצוב פנים.


תערוכת המצטיינים מתקיימת באופן מסורתי בגלריה ויטרינה ע"ש ג'וליה מזרחי, מדי פתיחת שנת לימודים, השנה מוצגים בה 18 עבודות נבחרות שעוסקות בנושאים הקרובים לעולמם של ההסטודנטים.


עיצוב ואמנות משמשים לא אחת ככלי תרפויטי, שכן הם נוגעים ישירות בנימי הנפש ולעתים קרובות מאפשרים להוציא החוצה נושאים שמעולם לא טופלו או דוברו. יש משהו בעיסוק באני הפנימי, גם אם הוא חלק ממשימה בית ספרית או לימודית, שמאפשר להביא לידי ביטוי את נבכי הנפש. ובדיעבד מסתבר כי תהליכים כאלה עשו עבודה מוצלחת לא פחות מטיפול פסיכולוגי. 

 

חן מזוז, בוגרת שנה א'

חן מזוז, בוגרת שנה א'


לדוגמה, חן מזוז, בוגרת שנה א' בחרה לעסוק בנושא דימוי הגוף, או ליתר דיוק בלבוש והתפשטות. "הסימנים שהבגדים משאירים על הגוף הם חלק מהגבולות שהחברה משרטטת לנו", היא אומרת. "הסביבה מצפה ממני להיראות בצורה מסוימת שלאו דווקא נוחה או מתאימה לי. במשך שנים הפנמתי את דרישות החברה ונושא דימוי הגוף מעולם לא עלה לשיחה , ודווקא העיסוק בפרויקט הזה הציף אצלי נושאים רגשיים שמעולם לא עלו".


בהשראת החוויה הזו עיצבה חן אובייקט שמתלבש על הצוואר וגורם לו להיות זקוף מאוד, אך נטול יכולת לדבר. "התחושה שלי הייתה של בובה מרותקת וחסרת יכולת דיבור". המחשבה הייתה כיצד ניתן לאפשר לנשים לדבר למרות מגבלות החברה או הסביבה ובהשראת האובייקט עיצבה חן חלל העצמה לנשים, מקום מפגש שבו הן יכולות לדבר, להחליף חוויות להשמיע ולהישמע. "חויתי סוג של ריפוי במהלך העבודה על הפרויקט" היא אומרת. "ככל שהמשכתי ליצור הרגשתי שאני צומחת ונותנת ביטוי לנושאים פנימיים שלא טיפלתי בהם עד כה".

 

רומי שטראוס בוגרת שנה ב'

רומי שטראוס בוגרת שנה ב'


רומי שטראוס בוגרת שנה ב' ,עוסקת בפרויקט שלה בנושא הקיימות. היא בחרה בכיתת לימוד בבית הספר הדמוקרטי ביפו ועיצבה אותה בעזרת שברי חומרי בניין ויצרה חזות מעניינת וחדשה שכולה עשויה מחומרים שעוברים שימוש מחדש. מעבר לפן האסתטי יש כאן גם דגש חינוכי לילידם שילמדו בכיתה להלחיל להבחין בעיצוב שסוב אותם ועד כמה ניתן להפוך אותו לפשוט וזמין עם אמירה וחשיבה שמעודדת דאגה לסביבה. הפרויקט אף נשלח לתחרות של בנייה ירוקה.


פרויקטים אלה ונוספים מוצגים עד סוף החודש בגלריה ויטרינה ע"ש ג'וליה מזרחי בבניין 6.


אדר' אודי קרמסקי, ראש המחלקה לעיצוב פנים, "תערוכת המצטיינים של המחלקה לעיצוב פנים בגלריה מציגה מגוון רחב של פרויקטים. בשנה א' העיסוק הוא סביב מקום אינטימי לאדם, בשנה ב' הפרויקטים עוסקים בפרוגרמות המשלבות קהילה וסביבה, שנה ג' עוסקת בתכנון פנים מפורט של חללים מסחריים קטנים. שווה לבוא ולהתרשם מהמגוון ומהרעיונות השונים".

 

קרדיט צילום: ערן פיק

פורסם: 20/10/2021