חדשות ואירועים

לארוז את המנה ולאכול אותה עם האריזה


שני פרסי עיצוב יוקרתיים הוענקו לאחרונה לנעמה ניקוטרה, בוגרת טרייה של המחלקה לעיצוב תעשייתי בפקולטה לעיצוב.

נעמה ניקוטרה, בוגרת המחלקה לעיצוב תעשייתי בפקולטה לעיצוב HIT מכון טכנולוגי חולון
נעמה ניקוטרה


פרס ה- German Design Council. איגוד העיצוב הגרמני ופרס של מגזין העיצוב DesignWanted בתערוכת AR.


הפרסים ניתנו לנעמה על פרויקט הגמר שלה הקונספטואלי שלה בתואר ראשון בעיצוב תעשייתי ב-HIT שנקרא NakedPak בהנחיית פרופ' נעמה שטיינבוק.


מדובר בסדרת מנות מזון ללא פסולת או אריזה. המנות עטופות בביו-פלסטיק אכיל ומסיס, עשוי מאגר - חומר המופק מאצות. המנות ערומות לחלוטין, מנות יחיד מיובשות ומוכנות לבישול, אשר לא נעטפו בפלסטיק או נייר.


בעטיפה שלהן נמצאים כל חומרי הטעם והתיבול הנדרשים למנה. המנה מוכנסת לסיר בשלמותה ומתבשלת, העטיפה נמסה במים הרותחים ומוסיפה את הטעמים.


הסדרה כוללת מרק ירקות, ספגטי ברוטב עגבניות, אורז בקארי תאילנדי ירוק, לזניה וגלידה, אולם העקרון יכול לבוא לידי ביטוי במנות מזון רבות נוספות.


מימין: עטיפה למרק | משמאל: עטיפה לגלידה


"הפרויקט התחיל מתוך ניסיון שלי למצוא פיתרון סביבתי וחוויתי שיחליף את אריזות הפלסטיק והנייר של מזון", מספרת נעמה. "מצאתי חומר שמופק מאצות, רקחתי אותו עם חומרים נוספים כדי להפוך אותו לחומר האריזה. במצב הזה, במקום לארוז בשקיות ניילון ניתן לשטוף את המנות שמגיעות בצורה מיובשת.


 

פרופ' נעמה שטיינבוק: "האתגר נבע מכך שנעמה נדרשה לנסח דרך חדשה, בעולם שמתפתח כל הזמן. הפרויקט מציג פיתוח חומר חדש המאפשר חווית צריכה ואכילה חדשים לחלוטין מאלו שאנחנו רגילים אליהם. השינוי אותו מביא הפרויקט יכול להקטין משמעותית את בזבוז החומרים בכל הקשור לאריזת מזון – זהו נושא חשוב מאין כמוהו סביבו דנים, מנסחים ומחוקקים חוקים בכל העולם בניסיון לשנות ולהתגבר על הבעיה. נעמה פעלה גם עם לא מעט חוש הומור וכל אלו הסתכמו בפרויקט מרתק, טעים וחדשני. הזכיה של נעמה היא, לדעתי, רק תחילת דרכה בתחום ונכונות לה עוד הצלחות רבות. האופן בו היא דוחפת קדימה ומניעה את עצמה לפעולה, הוא דוגמאות נפלאה לכל מעצב ובוודאי לסטודנטים והבוגרים שלנו".


הפרויקט של נעמה הוצג בתערוכה One &Twenty אשר הציגה עבודות של של 21 מעצבים צעירים (סטודנטים ובוגרים טריים), ואורגנה על ידי ה-German Design Council.


התערוכה השנייה שנערכה בפורמט VR DesignWanted - הציגה עבודות של 13 הזוכים בפרס העיצוב של מגזין DesignWanted.פורסם: 30/04/2023