גלריה ויטרינה ע''ש ג'וליה מזרחי

אובייקטים אלגוריתמיים ++id)ea.code)

 
אוצרת התערוכה: ד"ר יעל אילת ון-אסן
 
תערוכה חדשה בגלריה ויטרינה "++id)ea.code) - אובייקטים אלגוריתמיים", שתכלול עבודות של מעצבים ואמנים מהארץ ומהעולם העוסקים ביצירה המבוססת על לוגיקה של מספרים. השימוש בשפת קוד בפעולה האמנותית מאפשר יצירת עבודות בעלות דיוק ומורכבות צורנית וחומרית גבוהה, ובו בזמן מוביל פעמים רבות למחוזות פואטיים, בלתי צפויים ומקוריים באופן שאינו יכול להתאפשר בכל צורה אחרת.
 
כניסת המחשבים לתחומי היצירה העשירה מאוד ארגז הכלים של המעצבים והאמנים. השימוש בקוד הרחיב את גבולות השפה האסתטית, שינה במובנים רבים את פעולתם של האמן והמעצב ויצר זיקה מסוג חדש בין תהליכי התכנון והייצור. השפעת היצירה בְּקוד הופכת עם השנים למשמעותית אף יותר.
 
ככל שהמכונות נעשות אינטליגנטיות יותר כך גדל חלקן בתהליכים שנחשבו בעבר נחלתו הבלעדית של האדם. בעבר התמקד תפקידן בעיקר בחישובים ובפעולות ביצועיות, ואילו היום הן יכולות לבצע פעולות מורכבות, ללמוד, להחליט החלטות, לחזות מגמות עתידיות ואף להיות יצירתיות בעצמן.
 
התערוכה "++id)ea.code) – אובייקטים אלגוריתמיים" מציגה מנעד רחב של עבודות העושות שימוש בקוד. מוצגות בה עבודות אנלוגיות ודיגיטליות כאחת, בהן עבודות הרואות בקוד מדיום וכאלה השואלות שאלות עקרוניות באשר למהות היחסים הנרקמים בעידן הנוכחי בין מכונות לבני אנוש. העבודות המוצגות בוחנות את האופנים שבהם תהליכי הקידוד ומנגנוני האוטומציה למיניהם מתווים את המרחב התרבותי שבו אנו חיים.
"Goddess" שירלי שור
 
העבודה על התערוכה נערכה במסגרת קורס בתואר השני לעיצוב משולב במכון הטכנולוגי בחולון, בהשתתפות תמי אדלמן נקב, אליס גורדון, אביגיל האנט, אילת טרלובסקי, אורנה לאלו, אירה לוברסקי ולי זילברשטיין.
 

בין העבודות המוצגות:
עבודת האנימציה של האמן האמריקאי קן פיינגולד "The Box of Men", המבוססת על מחולל של אינטליגנציה מלאכותית, שבמסגרתה שש דמויות מקיימות שיחה המיוצרת בזמן אמת על ידי תוכנה בזמן הקרנת העבודה, ודנות בשאלות קיומיות; מעבר לתמונה>>>
 
פרויקטים מגוף עבודות שנוצר לאורך כ-30 שנה של האדריכל האיטלקי סלסטינו סודו, אשר בונה אלגוריתמים של ערים בעולם מתקופות היסטוריות שונות המשקפים על פי פרשנותו את הזהות הייחודית שלהן;
ה-"Moth Generator", עבודתן של צמד האמניות לורן שמידט וקטי רוז פיפקין מארה"ב, שיצרו תוכנה אשר יכולה לייצר אינסוף דימויים של זנים שונים של עש אשר אינם קיימים בטבע, על בסיס הגדרת מרכיביו הצורניים והצבעוניים;
מדפסת אבק השרֵפה הפונדמנטליסטית של איתן ברטל, המדפיסה טקסטים הנדלים באופן אוטומטי באמצעות מנגנון של זיהוי תכנים מבלוגים של קיצונים יהודים ומוסלמים הפועלים במזרח התיכון;
 
יחידת ריהוט והדפסים של המעצב הישראלי פיני ליבוביץ, שבהם נבנית שפה חזותית מקוד המורכב מיחידות בסיס מינימליסטיות;
 
סרט אנימציה של בוריס לבה מספרד, המדמה באמצעות כלים ממוחשבים תהליכים גיאולוגיים של יצירת רצועות הרים;
"Goddess" של שירלי שור, המציגה דימוי אנימטיבי של אישה שאינה קיימת במציאות, הנוצר אמצעות קוד בזמן אמת מתוך דיוקנאות של דוגמניות-על העונות לדימוי היופי האידיאלי.
 
 
מציגים: אורי אלישר, איתן ברטל, אליס גורדון, אילן גריבי, ערן הדס, דנה זליג, בוריס לבה (ספרד), אופיר ליברמן, פיני ליבוביץ, סלסטינו סודו (איטליה), קן פיינגולד (ארה"ב), ליליאנה פרבר, מריו קליגמן (גרמניה), רותם ריטוב, שירלי שור, לורן שמידט וקטי רוז פיפקין (ארה"ב)


פתיחה :19.7.2017
נעילה :17.8.2017
שעות פתיחה: ימים א–ה, 10:00–17:00