גלריה ויטרינה ע''ש ג'וליה מזרחי

פתיחת תערוכה חדשה בגלרית ויטרינה - garage Judaica

"גראז' יודאיקה"

עירית אביר

באוצרות של מירב רהט


ביום חמישי 10.5.2018 בשעה 19:00


 

גראז' יודאיקה היא סדרת תשמישי קדושה וחפצים שיצרה האדריכלית עירית אביר מאובייקטים שמוחזרו ושינו את ייעודם, המהווה אינטרפרטציה בת זמננו, אישית, חילונית ובת קיימא, למבנה ולצורה של תשמישי פולחן יהודיים ולמחזור החיים של התרבות היהודית המשתנה. 

בתערוכה מוצגים מגוון חפצי פולחן המשמשים את האדם הפרטי באופן מחזורי ובמעגלי זמן: שימוש יומי, שימוש שבועי, שימוש עונתי-שנתי, וחוזר חלילה.
 
"אביר – שלא מגיעה מרקע דתי – מתבוננת ומחפשת משמעות לזהות יהודית-חילונית ומנצלת את תהליך היצירה על מנת לבחון וללמוד את מהותם של תשמישי קדושה שונים במסורת היהודית. ברצינות רבה היא פונה להומור משעשע כאמצעי לעיסוק בפן התכני–תרבותי הניצב מאחורי חפצי פולחן. השפה החזותית של האובייקטים אותם היא יוצרת נשענת על חומרי יום יום פשוטים בשילוב חיבורים רעיוניים דרכם היא קושרת משמעויות חדשות לאלמנטים מזוהים: זוג קופסאות שימורים וברזי פלסטיק פשוטים (חם וקר) הופכים נטלה; פלס לבחינת איזון (המידות הטובות) מוטמע לתוך סט תפילין; שעון מדידה ("מד נדיבות") משולב בקופת צדקה כסוג של מד גאולה; נר נשמה עשוי כוסות רוח (למת), מיועד  לנשמת החי; דיסקית שם של חייל  (נביא אליהו) נענדת סביב גביע המשלב בין הטקס הדתי לתרבות הצבאית, ועוד."
 
התערוכה נולדה במקביל לעבודה על ספר - גראז' יודאיקה -  שיושק בערב פתיחת התערוכה. הספר כולל תצלומים של אובייקטים שיצרה אביר, ביאורים על מהות כל חפץ שכתבה הרַבָּה לִילָה וסיד, וטקסטים של מגוון כותבים אורחים הנוגעים בהקשרים שונים של זהות יהודית ומלווים כל אחד מהאובייקטים. דרך הספר והעבודות המוצגות מציעה אביר פתח לדיון במשמעותה רבת-הפנים של זהות יהודית מודרנית. עיצוב הספר: אורי קרמן ; צילומים: אורית ארנון
 
רשימת המשתתפים בספר ע"פ סדר הופעתם:
פרופ' דוד אסף, דני קרמן, מירב רהט, ד"ר עומר מינקה, חיים באר, אלי אליהו, ליזי דורון, יונדב קפלון, מוקי צור, פרופ' אדמיאל קוסמן, יאיר גרבוז, דינה מסתאי, גרשום פון-שוורצה, ד"ר תומר פרסיקו, אהובה מועלם, יאנה פבזנר בשן, אברום בורג, פרופ' דנה אריאלי, אורי קרמן, ד"ר הדס שדר, עודד עזר, אבנר כץ, אדירה לביא סמל, רמי לבני, מסקי שיברו, פרופ' אביגדור שנאן, יניב איצקוביץ.


 


"גראז' יודאייקה" – עירית אביר
אוצרת: מירב רהט
פתיחה 10.5.2018 בשעה 19:00
גלריה ויטרינה, מכון טכנולוגי חולון HIT   בניין 6.
נעילת התערוכה:  29.5.2018.