גלריה ויטרינה ע''ש ג'וליה מזרחי

מקמפוס ירוק לקמפוס מקיים: תערוכת "בגובה העין" מציעה מבט חדש על סוגיות סביבה ומקום

 

"בגובה העין", תערוכה חדשה המוצגת החל מ 13.5.19 בגלריה ויטרינה ע"ש ג'וליה מזרחי ב HIT, מבקשת להאיר את הצד האפל והמודחק של משברי סביבה, חברה, כלכלה בין הרמה המקומית לגלובאלית – ולהציע נתיבים אפשריים להתמודדות ״מלמטה״.

 


אוצרת ומעצבת התערוכה: אדריכלית ברכה קונדה
פתיחה: 13/05/2019 בשעה 18:00   |   נעילה: 20/06/2019  


 

 

"בגובה העין", תערוכה חדשה שתוצג החל ב 13.5.19 בגלריה ויטרינה ע"ש ג'וליה מזרחי ב HIT, מבקשת להאיר את הצד האפל והמודחק של משברי סביבה, חברה, כלכלה בין הרמה המקומית לגלובאלית – ולהציע נתיבים אפשריים להתמודדות ״מלמטה״. התערוכה נאצרה מתוך שאיפה לקדם שינוי תפיסתי והתנהגותי באמצעות עיצוב מקיים המיוחס למושגים "לא-מקום" ו"מקום״.

 

"בגובה העין" עוסקת במשמעות ה״מקום״ לאדם, כפרט וכחברה ברבדים הנעים בין חווית הגוף לתודעה ולפרקטיקות היומיום. היא מציגה דימויים נבחרים של הצלם רן בירן מהפרויקט האמנותי הרב-תחומי
(Non Place (Non-Place.biz, הקרנת פרויקטים ומיצבים השתתפותיים ואינפוגראפיים.

 

בלב התערוכה, ניצבת ״הרפסודה הירוקה״: מיצב במבוק – ידידותי לסביבה – שמציע מקום לפעילות ותוכן, תוך המחשת עיצוב אקולוגי החותר לשינוי תפיסתי והתנהגותי בהקשרי המרחב הציבורי והאזרחי. ההתערבות בחלל המרכזי של הגלריה, השוכנת בבניין 6 של המכון הטכנולוגי, ממחישה את הרעיון של ״יצירת מקום״ המציע מיגון שימושים לסטודנטים, לסגל ולמבקרים בפקולטה ובמכון. במסגרת השתלבותה ב"חלל נתון" תשמש הרפסודה לישיבה ולצפייה, למפגשים בגובה-עין, לגידול עלי מאכל, כבמה למופעים, וכזירה לשיח ולהפצת ידע אודות פרקטיקות מקיימות. 

 

״הרפסודה הירוקה״ ממחישה מהלך השתתפותי של  עיצוב מקיים ליצירת "מקום", מחד, ומאידך, מהווה ״התערבות חוקרת״ – המציבה גם שאלות הנוגעות להיפוך המודל הזה ונבחנות בגלרייה: מה הם ״לא מקומות״? למה ואיך הם נוצרים? בסופו של דבר, חותרת התערוכה להעלות שאלות לגבי האופן שבו ניתן לכונן ״מקומות״ המיטיבים עם האדם והסביבה, ואיך לעצב לטובת ״יצירת מקום״ ומקומיות. ד"ר רוני שושן, שמשקם ומשיב זנים אדומים של צמחייה מקומית בסכנת הכחדה, תרם למציב "הרפסודה הירוקה" את הזרעים כחלק מפרויקט השבת זנים בסכנת הכחדה, אותו הוא מוביל מהכפר הירוק. החברה להגנת הטבע ומשתלות "חישתיל" תרמו רבות לקיום התערוכה והצלחת המיצב.

 

לדברי אדריכלית ברכה קונדה אוצרת ומעצבת התערוכה, מספקת התערוכה הזדמנות ייחודית להתמודד עם שאלות מרכזיות העומדות כיום בלב העשיה המקצועית בתחומי הארכיטקטורה והעיצוב. "אם נבהיר לעצמנו מה הם מקומות טובים יותר, כמה ומה צריכים בני האדם באמת בחייהם בעידן המודרני – נוכל לדעת גם מה אנחנו צריכים ללמד וללמוד על מנת להביא תועלת ולקדם שינוי. אתגרי יצירת מקום במרחב השיתופי משיקים לאתגרי הכלכלה החברתית והשיתופית. חשוב שנשוב ונשאל ״מה אנחנו באמת
צריכים?״, ״מה אנחנו יכולים לחלוק?״, ״על מה נוותר?״. זו ההזדמנות לבחון כיצד יכול עיצוב   בגובה-עין, יכול לתמוך בשינוי תפיסתי והתנהגותי לטובת שגשוג קהילתי ופיתוח סביבה בריאה ואקלוגית".

 

המעצב בן שרעבי מסביר כי רעיון ה- Place Making, העומד במרכז התערוכה, נועד לספק חוויה בקנה מידה אינטימי – גופנית ותחושתית. אדריכל ד״ר איליאס מסינס מסביר: "דווקא בעידן של מגה-פרוייקטים, ומול תפיסות נדל"ניות ברוח 'נלבישך שלמת בטון ומלט' – חשוב להדגיש את הצד החברתי והאנושי של האדריכולות והעיצוב". מתוך הכרת הצורך בשיתוף ושותפות הציבור כתנאי הכרחי לעיצוב מקיים, כוללת התערוכה מיצבים ועבודות אינפוגרפיקה בעיצובה של רוני לוית, בחלקן מוזמנים המבקרים לפעול, להתבטא ולהיות חלק אקטיבי ביצירתן.
 

 

התערוכה ״בגובה העין״ בגלריית ויטרינה תינעל ב-20/6/2019.

 

לקראת הפלגתה של  ״הרפסודה הירוקה״ אל קו האופק של שנת הלימודים, עיצרו לרגע על מנת להתבשם מהירוק. מומלץ להתקרב - לרחרח, לשאוף, לקטוף ולטעום. 

מוזמנותים מאד להעלות ולשלוח צילומים שלכם יושבים בה.

 

 

הזמנה להורדה >>

 

מפגש עם היוצרים יתקיים ביום שישי 24/05/2019. לפרטים נוספים והרשמה לאירוע >>

 

לכתבה ״בגובה העין״: תערוכה בכולעיצוב >>

 

 

 

תמונות מאירוע הפתיחה:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

פורסם: 14/05/2019