גלריה ויטרינה ע''ש ג'וליה מזרחי

Polish Look


אוצר התערוכה האמן והמעצב: יוסי למל
פתיחה: 15/04/2019 בשעה 19:00  |  נעילה: 31/05/2019


שעות פתיחה: א'-ה' 09:00-17:00, ו' 09:00-14:00 
בערב פסח ובחול המועד פסח הגלריה סגורה!
 

 

 

Polish Look הנה תערוכת כרזות (פוסטרים) בה יציגו את עבודותיהם חמישה אמני כרזות מובילים מפולין. התערוכה, שהיא שיתוף פעולה בין המכון הפולני בת"א, הפקולטה לעיצוב ב-HIT ועו"ד אלרואי קנבל, תציג את עבודותיהם של האמנים לך מייבסקי, מרצ'ין וואדיקה, יוסטינה צ'רניאקובסקה, יז'י סקקון ומיכאו בטורי – זוכי פרסים בינלאומיים בתחום עיצוב הכרזות. התערוכה מציגה ז'אנר אמנותי בו פולין נחשבת מרכזית בעולם. 
 
אמנות הכרזות בפולין היא מסורת של 100 שנה, אותה הוביל האמן החלוץ הנריק טומשבסקי שהפך אותה, לראשונה בעולם, לתחום לימוד באקדמיה. בעקבותיו, הגיעו סטודנטים לעיצוב מרחבי אירופה, ארה"ב ואסיה ללמוד את התחום בוורשה. פולין שהפכה למוקד עולמי בתחום, מקיימת מדי שנתיים ביאנלה לעיצוב כרזות הנחשבת לחשובה בעולם, בראשותו של המעצב האמן לך מייבסקי. בין היתר, הציגו בה אמנים כמו אנדי וורהול, שעבודותיו נמכרות במיליונים והיה הזוכה הראשון בביאנלה בשנת 1968. בתערוכה, שתהיה טעימה מתוך המסורת הזו, משתתפים אמנים וירטואוזיים המייצגים שני דורות של מעצבי כרזות שצמחו מתוך מסורת זן של 100 שנות מצוינות, שגילם נע בין שלושים לשבעים.
 
"עיצוב הכרזות הפך ל'יהלום שבכתר' של עולם העיצוב הגרפי" מסביר יוסי למל, אמן, מעצב, מרצה ב-HIT  ומיוזמי התערוכה. "הכרזות שהן תחום סוחף ומהפנט, מעבירות מסרים חברתיים, חתרניים, חדים, מחוצפים, לעתים ציניים או מיניים ומלאי הומור ואמירה ביקורתית. האמנים שיציגו בתערוכה הם דור ראשון ושני לסטודנטים של טומשבסקי : לך מייבסקי שהיה סטודנט שלו ויוסטינה צ'רניאקובסקה שהייתה סטודנטית של לך מייבסקי.
 
יואנה הופמן, מנהלת המכון הפולני בת"א: "התערוכה הזו תאפשר לקהל הישראלי להיחשף לאמנות שהפכה את פולין ל'מכה' של עולם עיצוב הכרזות. היא הייתה קרקע פורייה לביטוי האמנותי הזה שהיווה דרך להעברת מסר בצורה חדשה וויזואלית והפך לדרך ביטוי של דור ותיק ושל הדור החדש. אחת המטרות שלנו בארגון התערוכה, הייתה לאפשר לקהל הישראלי ללמוד יותר על התרבות הפולנית, מה שעשוי לאפשר ניפוץ של מיתוסים ושינוי של דעות קדומות שהם תמיד חומה בין עמים".
 
בהמשך לפתיחת התערוכה תתקיים סדנה מקצועית בת 4 ימים (15-18 באפריל) בה ינחו האמנים האורחים את הסטודנטים מהמחלקה לעיצוב תקשורת חזותית ב-HIT 
בבוקר הפתיחה (15.4) יתקיים פאנל בהנחיית יאשה רוזוב ובהשתתפות האמנים יוסי למל, עודד בן-יהודה, גולן גפני ועודד עזר.
 

 

הזמנה

 

 

 

פורסם: 08/04/2019