גלריה ויטרינה ע''ש ג'וליה מזרחי

תערוכת No Graphics

פתיחה 9.5.2016 | ערב השקה : 18.5.2016 בשעה 17:30

בניין 6 | שעות פתיחה: ימים א׳ -ה' 10:00 - 17:00

נעילה 1.7.2016
 
 
עיצוב גרפי ותקשורת חזותית הפכו לשפת אם עבור כל אדם החי בעת הנוכחית, ואלו חוצים את כל שדרות החברה. תפקידו של המעצב הפך מרכזי ביותר, ויחד עם זאת הוא טומן בחובו מתחים, סתירות ופשרות. המעצב מחויב לגורמים שונים, כאשר לכל גורם צרכים נבדלים לחלוטין הבאים פעמים רבות לידי עימות זה עם זה: מחד, צרכי הלקוח מזמין העבודה, בעל המאה ובעל הדעה אשר מונע משיקולים מסחריים. מאידך, צרכי המשתמש - קהל המטרה - הדורש מן המעצב יושרה מקצועית בסוגיות רבות, ביניהן פונקציונליות, נגישות ושקיפות. לבסוף, קולו הייחודי של המעצב או המעצבת כאדם יוצר וכאדם חושב המחפש ביטוי בשדה הדורש ממנו במקרה הטוב צניעות ובמקרה הרע פשרות כואבות - הן מוסריות והן אמנותיות.


התקשורת החזותית כענף של יצירה משקפת את מאבקם של כוחות הפועלים בתוך החברה האנושית. היחסים ההדוקים בין כלכלה ומסחר, טכנולוגיה, תקשורת ואמנות מוצאים ביטוי בשדה העיצוב הגרפי. כדי לחשוף פן מסוים מאופיה המורכב של התקשורת החזותית בעת הזאת, החלטנו להפוך את תהליך העבודה על התערוכה למעין ניסוי בתנאי מעבדה: היוצרים עבדו מול "בריף" ובו רשימת חוקים - מותר ואסור, מה שהגדיר מראש את גבולות הגזרה של העבודה ואת יחסי הכוחות בין הנפשות הפועלות. באמצעות תהליך זה ניסינו לבחון מקרוב את התנאים המאתגרים בהם פועל המעצב הגרפי בימינו.
 
אביגיל ריינר
 
התערוכה no graphics עוסקת בעיצוב גרפי, אבל מבלי להראות עיצוב גרפי של ממש. למעשה, התערוכה עוסקת בצד האפל של העיצוב הגרפי, זה שלא מרבים לדבר עליו. בתערוכה משתתפים מגוון יוצרים - החל ממעצבים גרפיים מובהקים דרך מעצבים המקיימים יחסים פרובלמטיים עם שדה התקשורת החזותית - כאלה שנטשו את המקצוע באופן מלא או חלקי לטובת תחומי יצירה אחרים - אמנות פלסטית, מוסיקה ואפילו עיצוב שיער, ועד אמנים המפלרטטים עם עבודות מוזמנות, לקוחות וקהל יעד מסומן.
 
תמי ויזל
 
 
נעילה: 1.7.2016

אוצרת ראשית דנה אריאלי
 
מנהלות שותפות רוני אברמסון, איליה לוי
אוצרות עדי קרליץ, שיר חולב
עיצוב גרפי עדי קרליץ, שיר חולב
משתתפים איתן ברטל, ג'ודית אשר, רן סלוין, אביגיל ריינר, דודיק אופנהיים, תמי ויזל, דניל אומנסקי