גלריה ויטרינה ע''ש ג'וליה מזרחי

"בועז טל: אמן הבית"- תערוכה חדשה, עשור ללכתו של הצלם בועז טל

דליה מנור, אוצרת
 

בתערוכה חדשה לציון עשור ללכתו של הצלם בועז טל, ייחשף קמצוץ ממפעל חיו העשיר של האמן – תצלומים נוקבים ומרהיבים. טל בתצלומיו ניהל דיון סוער, יצרי ועמוס אזכורים לתולדות האמנות תוך הצפת המוסכמות של מסורת תצלומי המשפחה. תצלומיו של טל קוראים תגר על העשייה והשיח בשדה הצילום, גם בימינו אנו, עשור לאחר מותו.


אירוע הפתיחה: יום רביעי | 23.3.22 | בשעה 19:00


הזמנה לאירוע פתחית התערוכה יום שלישי | 23.3.22 | בשעה 19:00


התערוכה "בועז טל, אמן הבית", שתוצג בגלריה ויטרינה ע"ש ג'וליה מזרחי, HIT המכון הטכנולוגי חולון אותה אוצרת ד"ר דליה מנור, תיפתח ב- 23 במרץ.

 

בועז טל (2012-1952) היה מהיוצרים הבולטים ביותר שפעלו בשדה הצילום בארץ; בעל שפה אישית מובהקת ורפרטואר דימויים שנבדלו מאד מן המגמות ששלטו בשנות השמונים, התקופה בה התגבשה אמנותו. על פי חוקרת הצילום ד"ר רונה סלע, טל מייצג את דור המפנה של הצילום הישראלי בשנות השמונים אשר הביא רוח חדשה ורעננה לשדה. בניגוד לצלמים אשר נסעו ללמוד בחו"ל ועבודתם המשיכה את המסורת המודרניסטית של הצילום המערבי, טל למד אמנות בישראל והחל במסלול פורץ דרך.

 

בועז טל הפנה את מבטו ומצלמתו אל עצמו ואל ביתו. הוא החל לנהל דיון סוער, יצרי ועמוס אזכורים לתולדות האמנות תוך איתגור המוסכמות של מסורת תצלומי המשפחה. כאמן טוטלי, הוא סחף את משפחתו, וחיפש את הכנות דווקא בצילומים מבוימים, בהם המחיז יחד עם אשתו ושותפתו זהבה טל ובנותיהם סצנות המבוססות על יצירות אמנות נודעות או על סיפורים מן המיתולוגיה הקלאסית או התנ"ך.


הוא חיפש את העצמי דווקא בצילום הקבוצתי-משפחתי. את המרחב האינטימי של הבית הוא הפך לבמה למופע דרמתי המלווה גם בהומור. תצלומי השחור-לבן שופעים פרטים ורמזים נרטיביים, רוויים בגוונים של שחור ולבן, אורות וצללים, עמוסים בשאלות על זהות, על מגדר, על משפחה ועל אמנות.
בצילומיו הציב מודל חדש של הייצוג הגברי והנשי והציע חלופה לחלוקה הבינארית ביניהם, ולדגם המסורתי של תצלומי המשפחה.


תצלומי הצבע, בהם החל בשנות התשעים מציגים לרוב דמות יחידה שצולמה בסטודיו על רקע שחור והמבט מתמקד בגוף ובתנועה. בתצלומי הצבע המאוחרים חזר טל אל הבית ואל מוטיבים הקשורים בבית כמו טבע דומם ופרחים. למרות שעבודותיו עוסקות באופן אובססיבי במוות, הן מלאות חיים ומתריסות.

 

בתערוכה מוצג סרטון וידאו מ-2011 שצילם דוד וקשטיין ולא הוצג עד היום ובו משוחח בועז טל על עבודתו בעקבות "הסעודה על הדשא" מ־1990 לקראת "שחזורה" במכללת אורנים.

 

לבועז טל היה קשר ארוך ומשמעותי עם המכון הטכנולוגי חולון מאז הצטרף ב־1989 כמורה במחלקה לעיצוב. כבר באותה שנה הציג תערוכת יחיד והשתתף בתערוכה קבוצתית בגלריה של המחלקה. לאורך השנים מילא תפקידים בוועדות הפקולטה ובHIT והוביל צוותים לפיתוח תוכניות לימודים. בין תפקידיו במהלך השנים כיהן פרופ' בועז טל כדקאן הפקולטה לעיצוב ולאחר מכן עמד בראש התוכנית לתואר שני.

 

כמורה ומוביל שימש טל בתפקידים בכירים גם במוסדות אחרים בארץ. הוא הציג תערוכות רבות בארץ ובאירופה, ובהן תערוכות יחיד במוזיאון ישראל, ירושלים (1987), במוזיאון תל אביב לאמנות (2001) ובגלריה האוניברסיטאית בתל אביב (2009). ב-2012 נערכה לזכרו תערוכה בגלריית הפקולטה לעיצוב של HIT.


התערוכה אורגנה בשיתוף עם דנה טל שגב בתו של בועז טל שהשאילה את העבודות לתערוכה.

 

במסגרת התערוכה יתקיים כנס המוקדש לשימור ארכיונים של אמני צילום בשיתוף עם מוזאון ארץ ישראל שיוזם האוצר גיא רז.

 


 

"בועז טל אמן הבית"

 

אוצרת ד"ר דליה מנור


23 במרץ עד 16 ביוני

 

גלריה ויטרינה ע"ש ג'וליה מזרחי, המכון הטכנולוגי חולון